porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GROŹNY ROTAWIRUS: jak go rozpoznać u dziecka i jak wygląda leczenie? Atakują głównie zimą i wiosną. W organizmie dziecka potrafią dokonać ...
Co robić, kiedy dziecko nie może poradzić sobie z porażką?

Jak nauczyć dziecko PRZEGRYWAĆ?

Któż z nas lubi przegrywać? Często my dorośli nie jesteśmy w stanie darować sobie życiowej porażki, a co dopiero dziecko, które doświadcza jej po raz pierwszy? Zwykle nie wie jak poradzić sobie z towarzyszącymi mu wtedy emocjami, więc prosi o pomoc reagując w różny, często zaskakujący nas, sposób.

Płacz, rzucanie przedmiotami, obraza na cały na świat… Tak zwykle dzieci reagują na swoje pierwsze życiowe porażki. Negatywnych emocji pewnie nie da się uniknąć, podobnie jak reakcji, poprzez którą dziecko rozładowuje swoje emocje. Rolą rodziców jest wytłumaczenie dziecku, co to jest porażka i jak sobie z nią radzić, by nie ucierpiało całe otoczenie, w tym także samo dziecko.

Przygotuj dziecko na pierwszą porażkę

Dobrym sposobem na stopniowe oswajanie dziecka z ewentualnymi porażkami jest proponowanie mu różnych gier i zabaw. Dziecko uczy się dzięki nim rywalizacji i widzi, że nie zawsze w życiu musi wygrywać. Jeśli jednak ciągle przegrywa w danej grze, raczej się niczego nie nauczy. W takim przypadku pewnie trzeba zmienić grę – może dziecko jest na nią za małe lub nie jest ona dostosowana do jego umiejętności? Koniecznie uświadom dziecko, że porażka nie dotyczy tylko jego osoby. Pewnie nie zmieni to zachowania dziecka na daną chwilę, ale na pewno zwiększy jego świadomość. Jeśli ty przegrasz, pokaż jak zachowujesz się w takiej sytuacji – podziękuj wszystkim za dobrą zabawę i pogratuluj zwycięzcy.

Przegrywanie w codziennych sytuacjach

Po raz kolejny chwalisz rysunek dziecka, budowlę z klocków czy popisy taneczne. Zastanów się czy z punktu wychowawczego jest to rozsądne zachowanie? Na pewno chcesz jak najlepiej -  zmotywować dziecko do dalszego działania, ale czy tak jest do końca? Nie bój się zwracać dziecku uwagę na to, że coś zrobiło nie tak, zasugeruj zmiany. Pamiętaj, że wszystko powinno być wyważone, pochwały też.

Reakcja na przegraną

Może być bardzo różna. Niektóre dzieci od razu rozładowują negatywne emocje na całym swoim otoczeniu, inne zamykają się w sobie i dopiero po jakimś czasie wybuchają lub wcale – po prostu nie wracają więcej do tego, w czym odniosły niepowodzenie. Zawsze staraj się więc obserwować swoje dziecko, bo brak natychmiastowej reakcji wcale nie oznacza, że dziecko nie przeżyło niepowodzenia.

Reaguj, gdy dziecko próbuje oszukiwać

Dziecko, by osiągnąć swój cel, może dopuszczać się różnych kroków. Jeżeli zauważysz, że twoja pociecha, by wygrać próbuje nieuczciwych sposobów, np. podczas wspólnej gry przekupuje innych grających, manipuluje pionkami lub kostką do gry, nie udawaj, że tego nie widzisz, a koniecznie zareaguj. Takie nieuczciwe zagrywki dziecko może przenieść także do normalnego życia – skoro udało mu się w grze, dlaczego ma się nie udać gdzie indziej?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem? Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem?

Rozwód nigdy nie jest wydarzeniem przyjemnym i łatwym. Zwykle też bywa ostatecznością, kiedy żadne próby porozumienia między rodzicami nie przynoszą rezultatu. W całym tym zamieszaniu niestety...

Czy po urodzeniu dziecka natychmiast zmienisz się w superrodzica? Czy po urodzeniu dziecka natychmiast zmienisz się w superrodzica?

Uczucie bliskości odczuwane przez matkę w stosunku do swojego dziecka kształtuje się podczas ciąży, ale tuż po narodzinach dziecka nabiera szczególnego wymiaru. Czasem nie wszystko idzie jak z...

Co to jest SKALA BRAZELTONA? Jak bada się stan emocjonalny dziecka?

To pojęcie coraz częściej przewija się przez fora internetowe, poświęcone ciąży i opiece nad noworodkiem. Coraz częściej używają go również lekarze. Tylko co to właściwie oznacza? Co to jest...

Aktualizacja: 18.04.2018 11:08
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]

Historia Joanny Sałygi cały czas budzi ogromne emocje wśród czytelników ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.