porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co to jest dysleksja i jakie są jej objawy? Jesli twoje dziecko niechętnie rysuje, myli litery, pisze pismem lutrzanym ...
Chcesz, by twoje dziecko miało piękne i równe zęby oraz dobre oceny? Sprawdź, dlaczego oddycha przez usta!

Jak oddychanie przez usta wpływa na wady zgryzu, postawy i koncentrację dziecka?

Gdy dziecko ma wciąż otwartą buzię i oddycha przez usta, to znak dla ciebie, że trzeba odwiedzić lekarza i poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Bo oddychanie przez usta nie tylko jest przyczyną wad zgryzu i kręgosłupa, ale również źle wpływa na wyniki w nauce.

Okazuje się, że schorzenia utrudniające oddychanie to częsta przyczyna wad zgryzu oraz złej koncentracji dziecka. Niestety wielu rodziców bagatelizuje to, że ich dziecko oddycha przez usta.

Oddychanie przez usta a wady zgryzu u dzieci

– Gdy buzia dziecka jest stale uchylona, język nie naciska na podniebienie. W efekcie łuki zębowe nie rozszerzają się, a w zbyt wąskich łukach nie mieszczą się zęby – tłumaczy Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia. – Znalezienie i usunięcie przeszkody prawidłowego oddychania jest ważniejsze, niż zakładanie aparatów.

Dlaczego dziecko oddycha przez usta?

Przeszkodą dla prawidłowego oddechu są najczęściej patologie migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych oraz alergie i chroniczne nieżyty nosa. W rozwiązanie problemu oddechowego angażuje się wtedy także laryngolog, alergolog lub pulmonolog, z którymi współpracuje ortodonta.
– Co ciekawe, u kilkulatków samo udrożnienie toru oddechowego już poprawia układ uzębienia – dodaje Iwona Gnach-Olejniczak.

Oddychanie przez usta a rozwój dziecka

Złe oddychanie to także problemy ogólnoustrojowe. Jeżeli twoje dziecko oddycha przez usta, chrapie w nocy, ma gapowaty wyraz twarzy, ponieważ stale uchyla buzię – to w efekcie gorzej się rozwija. A konkretnie: jest wciąż zmęczone, niedotlenione, ma podkrążone oczy i kłopoty z koncentracją. Dlatego być może gorzej się uczy, trudniej zapamiętuje i szybciej się męczy.

Oddychanie przez usta a krzywy kręgosłup

Nawykowe oddychanie ustami i wady zgryzu psują także postawę dziecka. Bezwiednie wysuwa ono głowę do przodu i garbi się, szukając sposobu na udrożnienie toru oddechowego. Robi to zupełnie nieświadomie. Dochodzi do niekorzystnych zmian w postawie: barki dziecka przemieszczają się do przodu, plecy zaokrąglają się, a brzuch zaczyna wystawać. Taka postawa to kolejny objaw i kolejna wskazówka dla lekarza. A dla rodziców sygnał, że zaniedbanie przerostu trzeciego migdałka oraz nieprawidłowego rozwoju uzębienia może mieć wpływ na wygląd, rozwój i intelekt ich dziecka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym jest Bisfenol A? W jaki sposób zagraża zdrowiu twojego dziecka? Czym jest Bisfenol A? W jaki sposób zagraża zdrowiu twojego dziecka?

Dla każdej matki zdrowie jej dziecka jest najważniejsze. Dlatego kupując produkty dla dziecka, pamiętajmy wybierać te wolne od Bisfenolu A. Co to takiego? Jak wpływa na zdrowie dzieci?

Dlaczego dzieci płaczą po porodzie? Czym naprawdę jest pierwszy krzyk? Dlaczego dzieci płaczą po porodzie? Czym naprawdę jest pierwszy krzyk?

Krzyk noworodka jest dla matki najlepszym sygnałem, że wszystko się udało i na świat przyszedł nowy człowiek. Jednak pierwszy krzyk to w zasadzie wołanie o pomoc. Dlaczego dzieci po porodzie krzyczą?

Jakie są oznaki bólu u dzieci? Jak rozpoznać BÓL U DZIECKA?

Dzieci mają problemy z określaniem swoich odczuć, wrażeń, stanów i emocji. Gdy czują dyskomfort i ból, którym towarzyszy lęk, nie potrafią powiedzieć, co im dolega. Dlatego tak ważna jest...

Aktualizacja: 18.02.2013 18:50
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.