porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie łóżko dla trzyletniego dziecka?
Jakie łóżko dla trzyletniego dziecka? Zazwyczaj w wieku trzech lat dziecko staje się za duże, ...
Sposoby na oduczenie dziecka ssania smoczka

Smoczek pa, pa! Jak oduczyć dziecko ssania smoczka?

Smoczek pa, pa! Jak oduczyć dziecko ssania smoczka?

Małe dziecko ma bardzo silny odruch ssania. Podawaj mu smoczek zawsze wtedy, gdy się tego domaga. Najlepszy wiek na odstawienie smoczka to 8-9 miesiąc, wtedy dziecko bardziej zaczyna się interesować światem zewnętrznym.

fot.: Photos.com
Smoczek to w pewnym sensie przyjaciel naszego dziecka, a zatem moment rozstania z nim może okazać się trudny. Oduczanie dziecka ssania smoczka w każdym przypadku wygląda inaczej, warto jednak znać kilka metod, dzięki którym mamy szansę osiągnąć zamierzony cel. Smoczkowi dziękujemy!

Odpowiedni moment na odstawienie smoczka

Właściwa chwila na odstawienie smoczka to sprawa indywidualna, bo, jak twierdzą psychologowie, wszystko zależy od predyspozycji dziecka. Nie można jednak zwlekać z odstawieniem smoczka zbyt długo, gdyż niekorzystnie wpłynie to na rozwój naszego dziecka.
Pożegnanie smoczka to ważny moment w życiu dziecka, dla rodziców natomiast to kolejny etap w rozwoju malca. Zdarza się, że dzieci same z czasem odrzucają smoczek, częściej jednak, aby tak się stało, trzeba włożyć w to trochę wysiłku. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie krzyczeć na dziecko i nie odbierać mu smoczka siłą.

Stopniowe odzwyczajanie od smoczka

Warto spróbować metody stopniowego odzwyczajania, czyli nie dawać dziecku smoczka w określonych momentach, np. na spacerze, czy nawet „zapomnieć” zabrać go na dłuższy wyjazd. Argument, że rezygnacja ze smoczka to prawdziwy krok w dorosłość, również powinien pomóc (smoczków używają przecież tylko małe dzieci). W zamian możemy podarować maluchowi np. pluszaka, który stanie się jego nowym ulubionym towarzyszem.

Impreza pożegnalna "pa, pa smoczek!"

Można też urządzić uroczyste pożegnanie ze smoczkiem, najlepiej w formie bankietu, z ulubionymi smakołykami i muzyką. Kluczowa część programu to spakowanie towarzysza dzieciństwa, np. do pudełka, i przekazanie go rodzicom, którzy w zamian obdarowują dziecko jakimś upominkiem, a smoczek wysyłają do dalekiej krainy, w której czekają już na niego smoczki odesłane przez dzieci z całego świata. Uhonorujmy malca medalem lub innym odznaczeniem albo zabierzmy go na wycieczkę, np. do zoo lub wesołego miasteczka. Istotne jest to, żeby czuł, że jesteśmy z niego dumni.

Inne skuteczne sposoby na smoka

Można również schować smoczek, tłumacząc, że się zgubił, i zorganizować poszukiwania, zakończone odnalezieniem... prezentu, w który przeistoczyła się zguba. 
Niektórzy rodzice odzwyczajają dziecko od ssania smoczka nacinając jego gumową część i tłumacząc, że się popsuł i nie można już go używać. Inni – smarują smoczek czymś, co zniechęci malucha, np. sokiem z cytryny. Jeśli już zdecydujemy się na tę metodę, zapytajmy najpierw o radę lekarza lub kogoś bardziej doświadczonego, czego najlepiej użyć.

Pamiętaj!

Niezależnie od wszystkiego, należy pamiętać, żeby zajmować czymś dziecko, szczególnie w chwilach, gdy widzimy, że tęskni za smoczkiem. Rozmawiajmy z nim, czytajmy mu, śpiewajmy, przytulajmy, ale jednocześnie bądźmy konsekwentni. A gdy już nastąpi dzień całkowitego rozstania z towarzyszem dzieciństwa, powtarzajmy dziecku, jakie było dzielne i jak bardzo jesteśmy z niego dumni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego dzieci karmione piersią częściej płaczą? Dlaczego dzieci karmione piersią częściej płaczą?

Dzieci karmione piersią płaczą więcej, niż te karmione butelką - do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy. Żeby to stwierdzić przebadali ponad 300 mam i ich dzieci.

Co musisz kupić dla noworodka? Lista niezbędnych rzeczy

Uprzedź rodzinę i znajomych, zanim zasypią Twoje dziecko nieprzydatnymi prezentami (głównie maskotkami) sporządź listę najpotrzebniejszych rzeczy. Tak, jak niektóre pary młodych przed ślubem.

PORADNIK MŁODEGO RODZICA. Jak ubrać niemowlaka?

Gdy dziecko zjawi się w domu, nie będziesz mieć głowy do tego, by robić zakupy. Dlatego musisz zadbać o to, by już wcześniej przygotować mu odpowiednią wyprawkę. Co kupić do ubrania noworodkowi i...

Aktualizacja: 23.02.2012 15:48
Autor: MarTom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Agnieszka Kotlarska. Kim była?

Agnieszka Kotlarska to polska aktorka, znana przede wszystkim z filmu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.