porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo śpi małe dziecko? Skąd wiadomo, że dziecko przesypia wystarczającą liczbę godzin? Czy trzeba ...
Koniec batalii nad talerzem - przeczytaj, co robić, aby jedzenie było dla dziecka przyjemnoscią!

Jak postępować z niejadkiem?

Czy słabszy apetyt to powód do zmartwienia? Jak przekonać dziecko do zjadania tego co zdrowe? Czy można pomóc mu wyrosnąć na smakosza?

Dzieci, które wkroczyły w wiek poniemowlęcy, często stają się wybredne i tracą apetyt. To dlatego, że dla ciekawskiego i coraz bardziej sprawnego malucha potrzeba poznawania świata bywa silniejsza od potrzeby jedzenia. Bieganie za nim z łyżeczką i próby przekupienia zabawką czy co gorsze, słodyczami nie są skuteczne i nie przyniosą oczekiwanego efektu. Lepiej po prostu spokojnie przeczekać ten trudny okres, starając się dostosować do potrzeb dziecka i do kilku prostych zasad.

Dobre zwyczaje na co dzień

Nie zmuszaj ruchliwego dziecka, by wysiedziało przy stole do końca posiłku. Nawet czterolatkowi rzadko taka sztuka się udaje. Malec po prostu tego nie potrafi! Pozwól mu odchodzić od talerzyka, jeść na stojąco. Zadbaj o wspólne posiłki. Dziecko, jedząc z mamą i tatą nie nudzi się tak, jak siedząc osobno w swoim krzesełku. Obserwuje, jak zachowują się inni i szybciej uczy się jeść samodzielnie. Niech dziecko włączy się w przygotowania (np. robienie surówki, dekorowanie kanapek), a także nakrywanie do stołu.

Dbaj o miłą atmosferę przy jedzeniu. Tylko wtedy posiłki będą się dziecku kojarzyć z przyjemnością. Nie zmuszaj do zjadania całej porcji i nie walcz o każdy kęs. Unikaj  pośpiechu. Poganianie dziecko, wpychanie mu do buzi kolejnej porcji kaszki czy ziemniaków spowoduje jedynie stres i problemy trawienne. Pamiętaj, że ono je instynktownie, wtedy kiedy czuje głód - więc karmienie najedzonego już dziecka może spowodować zaburzenia łaknienia, a konsekwekcją może być nadwaga.

Najważniejsza samodzielność

Własna dziecięca zastawa to dla najmłodszych ważna sprawa. Praktyczne są miseczki i talerzyki z przyssawkami lub z obciążonym dnem - trudno je wywrócić. Jeśli dziecko samo wybierze zastawę, np. z bohaterem ulubionej bajki, z pewnością posiłek stanie się bardziej atrakcyjny. Pozwól jeść rączkami, trochę pobawić się jedzeniem. Nie tylko dlatego, że czasem tak jest łatwiej. Malutkie dziecko poznaje świat głównie przez dotyk, a kulki mięsa, czy kopczyk ziemniaków to pole dla wyobraźni. Uszanuj również gust malca - nie zawsze jest taki jak mamy czy taty. Pozwól wybierać i nie walcz z „dziwactwami" w komponowaniu diety.

Unikaj pułapek

Nie dopytuj nieustannie „Czy nie jesteś głodny?". Unikaj zabierania ciastek, chrupek i pokrojonych jabłuszek na spacery i podsuwania ich dziecku co chwilę. W ten sposób nie ma szans, by nabrało apetytu na główny posiłek. Namawiając dziecko do zjedzenia obiadu, nie obiecuj mu nagrody. Nie ucz jedzenia bezwartościowych przekąsek, zwłaszcza między posiłkami. Nie reaguj krzykiem i nie szantażuj, bo posiłki zaczną kojarzyć się z czymś niemiłym. Nie strasz „Jak nie będziesz jeść to się rozchorujesz”, bo kiedy rzeczywiście dziecko nie będzie mogło jeść, pojawi się niepotrzebny lęk.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym i kiedy dopajać niemowlaka? Czym i kiedy dopajać niemowlaka?

W upalne dni niemal automatycznie sięgasz po sok lub wodę, by ugasić pragnienie. Ale czy pamiętasz o tym, by poić również swoje dziecko?

Jak przygotować dania z oliwkami dla dzieci? Podajemy dobre przepisy! Jak przygotować dania z oliwkami dla dzieci? Podajemy dobre przepisy!

Zaserwuj dziecku danie z oliwkami. Nie lubi? Polubi, jeśli tylko dostanie je atrakcyjnie podane. Wypróbuj nasze przepisy - z nimi przygotujesz nie tylko zdrowe i smaczne przekąski, ale i prezentujące...

Dlaczego DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ?Jak przekonać niejadka do jedzenia? Dlaczego DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ?Jak przekonać niejadka do jedzenia?

W każdej rodzinie może nadejść czas, gdy dziecko ze wstrętem będzie odwracać się od sałatki, a na propozycję obiadu odpowiadać: „nie chcę”. Gdzie szukać przyczyn braku apetytu i jak...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.