porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MASAŻ DZIECKA. Czy i jak masować niemowlaka? Masaż odpręża i relaksuje, pomoże ci uspokoić dziecko. Pomaga też ...
Krótki kurs przewijania dziecka

Jak przewijać noworodka? PRZEWIJANIE DZIECKA KROK PO KROKU

Zmiana pieluszki u noworodka wydaje ci się zadaniem ponad siły? To nie jest jednak takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy dobrze zorganizować miejsce, w którym będziesz przewijać dziecko i poznać kilka zasad, których należy się trzymać. Przeczytaj naszą instrukcję przewijania noworodka krok po kroku!

Zaplanuj, gdzie będziesz przewijać malca. Najlepszy jest specjalny przewijak z ogranicznikami, które uniemożliwiają przypadkowe zsunięcie się z niego dziecka. Pokryty nieprzemakalnym plastikiem daje gwarancję, że nawet gdy maluch podczas przewijania zrobi siusiu, zawartość nie wsiąknie w podłoże.

Na przewijaku ustaw rzeczy, które będą ci potrzebne: czysta pieluszka, wilgotne chusteczki do oczyszczenia pupy, krem zapobiegający odparzeniom. Cała czynność zmiany pieluszki jest prosta i nie zajmie więcej, niż kilka minut.

Jak przewinąć dziecko krok po kroku:

1. Połóż dziecko na przewijaku. Upewnij się, że leży wygodnie i nic go nie uwiera.

2. Odepnij przylepce, na które zapinana jest pieluszka.

3. Jeśli dziecko zrobiło tylko siusiu, wystarczy, jak przetrzesz pupę watą zmoczoną w ciepłej, najlepiej przegotowanej wodzie albo wilgotną chusteczką. Jeśli w pieluszce jest coś więcej, musisz oczyścić pupę z kału.

Inaczej czyści się pupę dziewczynki, inaczej chłopca. U dziewczynki rozchyl lekko wargi sromowe, chusteczką albo wacikiem zmyj zabrudzenia, ruchem z góry na dół, w stronę odbytu. Rób to bardzo delikatnie, bo zbyt mocne ruchy mogą uszkodzić błonę śluzową.

U chłopca nie odsuwaj napletka, tylko delikatnie usuń ze skóry zabrudzenia, lekko odsłaniając ujście cewki moczowej. Uwaga! Czyszcząc pupę, przytrzymuj dłonią nogi dziecka w górze, ale nigdy nie podnoś malucha za nóżki, bo możesz w ten sposób uszkodzić mu biodra i stawy.

4. Gdy pupa jest już czysta, nałóż na nią krem zapobiegający odparzeniom. Skórę posmaruj cienką warstwą kremu.

5. Teraz podłóż pod pupę pieluszkę (rysunek na pieluszce zawsze jest z przodu. Zapnij ją tak, by dokładnie przylegała do skóry, ale nie uciskała dziecka (elastyczne boki pieluszki nie powinny być za mocno naciągnięte). Upewnij się, że pieluszka dokładnie przylega do nóżek malucha.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przewijak dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszy? Przewijak dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszy?

Nie kupiłaś jeszcze przewijaka dla swojego malucha? Zmiana pieluszki to czynność, którą będziesz wykonywać nawet kilkanaście razy na dobę. Warto mieć do tego celu odpowiedni sprzęt. Czym różnią się...

Co musisz kupić dla noworodka? Lista niezbędnych rzeczy

Uprzedź rodzinę i znajomych, zanim zasypią Twoje dziecko nieprzydatnymi prezentami (głównie maskotkami) sporządź listę najpotrzebniejszych rzeczy. Tak, jak niektóre pary młodych przed ślubem.

Jak opiekować się dzieckiem po porodzie?

Moment po urodzeniu dziecka to prawdziwy szok dla rodziców. Stajesz przed dylematami: jak karmić dziecko? Jak myć i jak je przewijać? Dlatego dowiedz się, jak zaopiekować się noworodkiem krok po...

Aktualizacja: 05.12.2011 08:52
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest chłopak Kingi Dudy? Co o nim wiemy?

O Kindze Dudzie mówią teraz wszyscy! Piękna krakowianka wzbudza podziw ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.