porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak mądrze nagradzać dziecko?
Jak mądrze nagradzać dziecko? Nagradzanie dzieci bardzo często bagatelizowane przez rodziców, jest jednym z ...
Nawet małe dziecko miewa czasem gorsze dni

Jak radzić sobie z napadami złego humoru u dzieci?

Jak radzić sobie z napadami złego humoru u dzieci?
fot.: Photos.com
Napady złego humoru zdarzają się każdemu z nas. Niektórzy stają się wtedy obrażeni na cały świat, inni złoszczą się na wszystkich, którzy staną na ich drodze. Ciężko jest panować nad emocjami nam dorosłym, a co dopiero dzieciom. Zobacz jak pomóc dzziecku poradzić sobie z własnymi emocjami.

Każde dorastające dziecko jak gąbka chłonie wszystko co się wokół niego dzieje. Okres najintensywniejszego zdobywania doświadczeń przypada na czas przedszkolny i szkolny, kiedy to dziecko po raz pierwszy ma styczność z osobami spoza kręgu najbliższych. Pojawiają się wtedy nowe relacje społeczne. Niestety nie zawsze wyglądają one tak, jak dziecko by sobie tego życzyło. Podczas takiego gromadzenia doświadczeń, przytrafiają się sytuacje niemiłe, niezgodne z dziecka widzeniem świata. I to najczęściej staje się źródłem frustracji i niezadowolenia u naszych pociech, choć bywają nim także relacje z najbliższymi – szczególnie w okresie dojrzewania.

Kiedy dziecko przestanie się dąsać?

Osiągnięcie pełnej dojrzałości emocjonalnej trwa bardzo długo (niektórzy z ciągłą huśtawką nastrojów nie mogą sobie poradzić nawet w życiu dorosłym). Niestety nawet u nastolatków, a szczególnie w tej grupie, zły nastrój i bunt przeciw wszystkim i wszystkiemu jest niemal na porządku dziennym. Choć w tym wieku są inne powody obrazy na cały świat, podłoże jest takie samo – dziecko jest niezadowolone z tego, że coś idzie nie po jego myśli. Nie miej o to pretensji, tylko staraj się z tym walczyć do momentu, aż dziecko zrozumie, że powody jego dąsów nie są tak poważne i nie warto się tak wszystkim przejmować.

Oznaki złego humoru u dziecka

Każde dziecko jest indywidualną jednostką i inaczej może okazywać swoje niezadowolenie. Sposób w jaki przedstawia je światu uzależniony jest także od wieku potomka. Dwulatek czy trzylatek pewnie będzie krzykiem ogłaszał swój żal i złe samopoczucie, starsze dziecko zapewne zamknie się w swoim pokoju. Jako rodzic, na pewno wiesz kiedy twoje dziecko jest w złym humorze i w jaki sposób to wyraża. Pozostaje tylko pytanie: jak zmienić taki stan rzeczy?

Znajdź przyczynę złego humoru u dziecka

To istota sprawy. Im starsze dziecko, tym rzadziej mówi o tym, co je gnębi. Bardzo często sami musimy się domyślać. Młodsze dzieci natomiast nie zawsze potrafią określić i nazwać przyczynę swojego niezadowolenia. Staraj się po prostu wydusić z dziecka to, co wywołało u niego pogorszenie nastroju i zaradź temu.

Staraj się zrozumieć dziecko

Pamiętaj przede wszystkim, że to co dla ciebie jest zwykłą błahostką, dla dziecka może oznaczać prawdziwy dramat – i to zarówno tego małego, jak i nastoletniego. Nie mów więc: „oj daj spokój”, „nie przesadzaj”, „nic takiego się nie stało”. Postaraj się wczuć w przygnębienie dziecka i zrozumieć je. Posłuchaj tego, co ma do powiedzenia. Jeśli zobaczy, że ma wsparcie z twojej strony, na pewno poczuje się lepiej.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego rozterkach i troskach

Staraj się jednak to robić, gdy wszystkie emocje opadną. Kiedy dziecko jest w stanie rozzłoszczenia, przygnębienia czy smutku, nawet solidnie podparte argumenty mogą do niego nie trafić. Poczekaj, aż wszystko się unormuje. Czasem naprawdę nie trzeba wiele, by poprawić humor dziecka. Możesz zaproponować mu wspólne pójście na plac zabaw, do kina czy obejrzenie bajki w domu. Ostrożnie z oferowaniem prezentów na pocieszenie. Dziecko może to wykorzystać!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 19:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.