porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki nocnik dla chłopca, a jaki nocnik dla dziewczynki?
Jaki nocnik dla chłopca, a jaki nocnik dla dziewczynki? Ponieważ chłopcy siusiają nieco inaczej niż dziewczynki, dlatego nocnik dla ...
Bliźnięta najlepiej jest zacząć karmić piersią w ciągu dwóch godzin po porodzie.

Jak uniknąć błędów, karmiąc piersią bliźnięta?

Jak uniknąć błędów, karmiąc piersią bliźnięta?
Jak uniknąć błędów, karmiąc piersią bliźniaki? fot.: Photos.com
Jeśli zdecydowałaś się na karmienie bliźniaków piersią, bądź konsekwentna i nie popełniaj błędów, które mogą twój wysiłek zniweczyć. Karm wyłącznie swoim mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy, nie trzeba dopajać ich herbatką czy glukozą, a tym bardziej dokarmiać mieszanką.

Jeśli wybrałaś karmienie bliźniaków piersią, to powinnaś pamiętać o tym, by nie ssały one wciąż tej samej piersi – trzeba robić zmiany, gdyż każde dziecko ssie trochę inaczej i w inny sposób opróżnia pierś. Zmiana piersi jest więc korzystna dla lepszego pobudzania laktacji. Można ją robić albo podczas każdego karmienia albo – co jest wygodniejsze – raz na dobę i dobrze jest zapisywać w zaszycie kolejność ssania.

Karmienie bliźniaków może trwać pół godziny i dłużej – to dla maluchów duży wysiłek, więc czasami odpoczywają lub przysypiają (wtedy trzeba je budzić). Zwracaj jednak uwagę, by każde z dzieci efektywnie ssało co najmniej przez 10 minut – w przeciwnym razie mogą się nie najadać. Uwaga: karmienie należy kontynuować nawet wówczas, gdy matka lub dziecko zachoruje – odżywcze i ochronne właściwości pokarmu są wtedy szczególnie ważne.

Karmienie bliźniaków piersią: tego robić nie powinnaś

  • Nie odciągaj pokarmu, gdy nie jest to konieczne. Jeśli laktacja przebiega prawidłowo, odciąganie jest niewskazane, bo prowadzi do nadprodukcji mleka. Usprawiedliwione jest natomiast odciąganie małych ilości mleka podczas nawału pokarmu czy zapalenia piersi. Pokarm można też odciągać, aby pobudzić laktację, gdy: 
    - dziecko nie chce ssać lub ssie słabo, nieskutecznie,
    - jedno z dzieci (bądź oboje) jest w szpitalu lub z innych powodów matka musi rozstać się z dziećmi,
    - pokarmu jest za mało (sytuacje bardzo rzadkie).
  • Co najmniej przez pierwsze 6 tygodni nie używaj smoczków. Smoczki – zarówno te do uspokajania, jak i do karmienia – zaburzają mechanizm ssania. Dziecko ssie je inaczej niż pierś i potem się myli – ssąc pierś tak płytko i lekko jak smoczek, nie pobiera wystarczającej ilości mleka. Jest kilka sposobów, by nakarmić dziecko odciągniętym z piersi pokarmem. Można to robić łyżeczką, kieliszkiem lub kubeczkiem, kroplomierzem z plastikową końcówką lub metodą zwaną „strzykawką  po palcu”. Na czym ona polega? Do ust dziecka włóż swój idealnie wymyty palec (opuszką do góry), a gdy maluch zacznie go ssać, wsuń mu do buzi końcówkę strzykawki i powoli naciskaj tłok.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BRAK POKARMU W PIERSIACH - co robić? Jak pobudzić laktację? BRAK POKARMU W PIERSIACH - co robić? Jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że masz za mało pokarmu? Możesz wiele zrobić, by zmobilizować piersi do bardziej intensywej pracy. Oto sprawdzone sposoby na zwiększenie laktacji.

CESARSKIE CIĘCIE a laktacja. Czy można KARMIĆ PIERSIĄ po cesarce? Co robić, by się to udało?

Oczywiście, że po cesarskim cięciu można karmić piersią! Wiele kobiet tak robi. Na początku może być im nieco trudniej, ale trudności te można z powodzeniem pokonać.

Czym i kiedy dopajać niemowlaka? Czym i kiedy dopajać niemowlaka?

W upalne dni niemal automatycznie sięgasz po sok lub wodę, by ugasić pragnienie. Ale czy pamiętasz o tym, by poić również swoje dziecko?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:30
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.