porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
SIATKI CENTYLOWE - na czym to polega, do czego służą? Centyle służą do oceny rozwoju fizycznego malucha. Pozwalają ocenić, czy ...
Walcz z alergią w swoim domu! Pozbądź się rzeczy, które mogą uczulać

Jak urządzić POKÓJ dla małego ALERGIKA?

Urządzając pokój dziecka chorującego na alergię, nie trzeba od razu zmieniać go w sterylne pomieszczenie. W pokoju powinny się jednak znaleźć jedynie niezbędne meble, ponadto szczególnie ważne jest utrzymanie go na bieżąco w czystości.

W pokoju alergika bardzo ważna jest przede wszystkim sprawna wentylacja. Świeże powietrze zapewnią okna z funkcją rozszczelniania lub z nawiewnikami. O czym jeszcze należy pamiętać?

Odpowiednie wyposażenie

Jeśli zaobserwujemy u dziecka alergię, zmiany zacznijmy od jego pokoju. Uprzątnijmy niepotrzebne pluszaki i drobiazgi. Kupmy pościel i pokrowce przeciwroztoczowe na materace. Wybierzmy łatwe do czyszczenia meble: proste i gładkie, bez ozdób, takie, które łatwo da się przesuwać, tak aby można było umyć pod nimi podłogę. Drzwiczki do szaf i szuflady powinny być szczelne – inaczej kurz i roztocza będą się dostawać do środka. Ograniczmy liczbę regałów – książki trzymajmy w zamkniętych szafkach.

Wybierzmy łóżko na wysokich nogach, bez miękkich zagłówków i baldachimów. Jego podstawa powinna być wykonana z oddzielnych elementów, tak aby pod materacem był swobodny przepływ powietrza. Warto zastosować koc elektryczny, który zmniejszy wilgotność łóżka, a tym samym uniemożliwi rozwój roztoczy i pleśni.

Czysto i bezpiecznie

Wyposażenie pokoju alergika powinno sprzyjać utrzymaniu w nim porządku. Dlatego lepiej, żeby nie znajdowało się w nim zbyt wiele przedmiotów. Zrezygnujmy z dywanów, sztukaterii, cokołów, ozdobnego oświetlenia, kwiatów doniczkowych (wilgoć, której dostarczają, może być źródłem pleśni). Wybierzmy szafki do samego sufitu.

Nigdy nie odkurzajmy przed spaniem – poruszony kurz łatwo dostanie się do organizmu w czasie snu. Warto zainwestować w odkurzacz o dużej mocy – im większa, tym silniejsze ssanie i skuteczniejsze odkurzanie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza centralnego. Codziennie odkurzajmy podłogę i wycierajmy ją na mokro, ścierajmy też kurze z mebli.

Co tydzień pierzmy pościel, wycierajmy miejsca trudno dostępne –szczyty szafek, listwy podłogowe, ramy i obudowy oświetlenia, polerujmy meble, używając środków bezzapachowych. Co trzy-sześć miesięcy czyśćmy żaluzje, pierzmy zasłony, dywany i pokrowce z mebli.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
WYCHOWANIE DZIECKA. Jak nauczyć dziecko sprzątania pokoju?

Masz już dosyć ciągłego porządkowania po swoim małym bałaganiarzu? Najwyższy czas to zmienić! Jak? Po prostu spraw, by dziecko robiło to samodzielnie. Zastanawiasz się czy to w ogóle możliwe? Tak,...

Dlaczego warto karmić piersią? Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią to najbardziej naturalny i najzdrowszy sposób karmienia dziecka. To oczywiście również najzdrowsza metoda. Mleko matki to najlepsze, co można podarować dziecku. Naprawdę warto...

Aktualizacja: 18.04.2018 03:03
Autor: mg, Zbuduj dom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?

Film "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz jest jedną z polskich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.