porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozpoznać objawy rozpoczynającego się porodu? Poród nie zaczyna się nagle – organizm na kilka tygodni ...
Pierwsza pomoc - ość w gardle dziecka - jak zareagować?

Jak wyciągnąć ość z gardła dziecka?

Radość z rodzinnego biesiadowania przy świątecznym stole skutecznie może zburzyć utknięcie ości w gardle. Niestety, przeważnie zdarza się to dzieciom. Co wtedy zrobić? Podać chleb do „przepchania” albo picie? Przeczytaj, jak zareagować w sytuacji, gdy dziecku utknie ość w gardle!

Jeśli w kawałku ryby, które jadło dziecko trafiła się ość, która wbiła mu się w gardło, przełyk czy migdałki - przede wszystkim nie panikuj, tylko staraj się uspokoić malucha.

Jeśli po otwarciu buzi dziecka wyraźnie widzisz tam ość – możesz delikatnie spróbować ją usunąć np. pęsetą, jeśli jednak jest wbita głębiej - nie próbuj bawić się w chirurga, tylko wzywaj pogotowie, albo w te pędy jedź na ostry dyżur laryngologiczny

Czas jest ważny także z tego powodu, że w ościach jest dużo bakterii, które mogą wywołać zakażenie. 

Absolutnie nie podawaj dziecku, sposobem naszych babć, kawałka chleba czy ziemniaka do „popchnięcia” ości. Efektem tych zabiegów może być przesunięcie się ości niżej albo wbicie w ścianki przewodu pokarmowego. 

A na przyszłość – nim podasz dziecku kawałek ryby uważnie sprawdzaj bardzo dokładnie każdy kęs rozgrzebując kawałek mięsa widelcem, a nawet palcami (czystymi!) albo… zrezygnuj ze smażenia ościstego karpia na rzeczy filetów rybnych!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 02.12.2011 13:23
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.