porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić KOSTIUM PIPPI LANGSTRUMPF na bal przebierańców?
Jak zrobić KOSTIUM PIPPI LANGSTRUMPF na bal przebierańców? Prosty kostium, na który składają się krótko mówiąc opadające skarpetki ...
Wady zgryzu u dzieci - jak nie dopuścić do ich rozwoju?

Jak zapobiegać rozwojowi wad zgryzu u dzieci?

Jak zapobiegać rozwojowi wad zgryzu u dzieci?

Wadom zgryzu u malucha możesz zapobiec, przeczytaj jak wygląda odpowiednia profilaktyka.

fot.: Photos.com
Wady zgryzu to problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Na szczęście już od najwcześniejszych chwil życia dziecka możemy zminimalizować ryzyko, a nawet zapobiec powstawaniu wad zgryzu. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka wad zgryzu.

Według specjalistów znaczna część wad zgryzu ma charakter nabyty, czyli wynika z nieprawidłowych nawyków i zaburzeń w rozwoju narządu żucia u dzieci. Dlatego w profilaktyce wad zgryzu tak ważną rolę odgrywają rodzice, którzy mogą dużo zrobić, by zmniejszyć ryzyko powstania nieprawidłowego zgryzu u dziecka. A przecież każdy rodzic pragnie, by jego pociecha miała piękne, zdrowe i równe zęby.

Jak zapobiegać rozwojowi wad zgryzu w okresie niemowlęcym?

W tym okresie na późniejszy układ szczęki i żuchwy szczególne znaczenie ma prawidłowe karmienie i odpowiednie ułożenie dziecka do snu. Lekarze przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecają karmienie piersią, które dobrze rozwija nawyk ssania. Dziecko musi włożyć sporo pracy i zaangażować różne grupy mięśni twarzy i języka, by mleko z piersi zaczęło płynąć, tym samym stymuluje układ narządu żucia do prawidłowego rozwoju. Jeśli dziecko jest karmione butelką trzeba dopilnować, by smoczek był dopasowany do jego wieku i by miał anatomiczny kształt, czyli by był jak najbardziej zbliżony do kształtu kobiecego sutka. Nie należy także przedłużać karmienia butelką - naukę picia z kubeczka można już powoli rozpocząć w 6. miesiącu życia dziecka.
W czasie snu należy pilnować, by główka naszej pociechy była nieznacznie uniesiona – dzięki temu zapobiegniemy nieprawidłowemu położeniu żuchwy i ułatwimy dziecku oddychanie przez nos.

Jak zapobiegać rozwojowi wad zgryzu w okresie poniemowlęcym?

By prawidłowo ukształtował się zgryz i aparat mowy dziecka koniecznie trzeba dopilnować odpowiedniego sposobu odżywiania. Ważne, by stopniowo zmieniać konsystencję potraw – z papkowatych na twarde, takie, które wymagają żucia, a potem gryzienia.
Najlepiej zrezygnować ze stosowania smoczka-gryzaczka, a jeżeli to jest niemożliwe, należy dbać o to, by jego kształt był dopasowany do wieku dziecka. Istotną sprawą jest pilnowanie, by dziecko nie wyrobiło sobie złych nawyków, takich jak: ssanie kciuka, ssanie warg i policzka, obgryzanie paznokci czy gryzienie kredek. Bardzo ważna jest także właściwa higiena jamy ustnej i leczenie popsutych ząbków, ponieważ nieleczona próchnica może doprowadzić do tego, że dziecku trzeba będzie usunąć jeden lub kilka zębów. W efekcie w miejscu wyrwanego zęba pozostanie puste miejsce, na które zaczną się przemieszczać sąsiednie – to może spowodować zaburzenie właściwego wyrzynania się zębów i w konsekwencji zły zgryz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK SPAĆ Z NIEMOWLAKIEM, by nie zrobić mu krzywdy? JAK SPAĆ Z NIEMOWLAKIEM, by nie zrobić mu krzywdy?

Spanie z niemowlakiem w jednym łóżku jest wygodne dla mamy karmiącej piersią, ale wiele matek obawia się, czy nie przyduszą maluszka. Radzimy, co trzeba zrobić, by wspólne spanie było bezpieczne.

Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie? Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie?

Śpiący maluch, a obok tasak – zdjęcia kampanii społecznej „Śpiąc razem z Tobą, Twoje dziecko może być w równym niebezpieczeństwie”  wywołało w internecie burzę wśród rodziców,...

Czy podawać dziecku smoczek? Poznaj WADY I ZALETY SMOCZKA

Czy dawać dziecku smoczek? Jeśli tak to rozsądnie. Mimo że smoczek uspokaja dziecko – uruchamia odruch ssania, który wpływa kojąco na dziecko, nie powinien być nadużywany. Korzystanie ze...

Aktualizacja: 11.02.2013 11:04
Autor: EOS
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.