porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nie nazwać swojego dziecka? Wołasz po imieniu swoje dziecko na podwórku czy szkolnym boisku, ...
Sposoby na kaszel: nawilzanie powietrza, oklepywanie pleców i inhalacje.

Jakie są domowe metody łagodzenia kaszlu u dzieci?

Kaszel nie zawsze jest oznaką choroby, ale zawsze budzi niepokój rodziców. Potrafi też nieźle uprzykrzyć życie dziecku, bo utrudnia oddychanie i przerywa sen. Jak się go pozbyć?

Kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel chroni oskrzela i płuca przed wszystkim, co może się do nich dostać, dlatego dziecko kaszle przez zbyt intensywny zapach środków do czyszczenia, dym z papierosów, a także krztusi się, kiedy do dróg oddechowych przedostanie się odrobina jedzenia.

Dziecka ma kaszel - kiedy do lekarza?

Nie ma się czym martwić, jeśli dziecko kaszle sporadycznie. Działać trzeba zacząć dopiero, kiedy kaszel staje się uporczywy, bardzo silny, dziecko kaszląc traci oddech, albo pojawiają się jakieś dodatkowe objawy, np. katar lub gorączka. Wszystko to może bowiem świadczyć o infekcji albo o alergii, ale dokładną przyczynę musi ustalić specjalista. Do lekarza bez zwłoki trzeba pojechać, jeśli kaszle niemowlę, które nie skończyło jeszcze 6 miesięcy.

Jak złagodzić kaszel?

Są domowe sposoby, które pomagają złagodzić dolegliwości, niezależnie od zaleconej przez lekarza terapii. Oto one.

  1. Nawilżanie powietrza. Suche powietrze w pokoju podrażnia śluzówki, co zwiększa ból gardła i sprawia, że kaszel się nasila. Powietrze można nawilżać z pomocą nawilżacza (najlepiej takiego, który ma funkcję pomiaru wilgotności oraz sam się włącza, gdy wyczuje, że w pomieszczeniu zrobiło się zbyt sucho).  Jeśli nie masz takiego sprzętu, na boku łóżeczka (a w sezonie grzewczym na kaloryferze) możesz powiesić np. mokry, dobrze odciśnięty ręcznik. 
  2.  Niska temperatura. Gdy maluszka dręczy suchy kaszel i do tego ma katar, w jego pokoju utrzymuj temperaturę 17-18 stopni C, a dziecko ubierz odpowiednio cieplej. Dzięki temu uda się złagodzić obrzęk śluzówki. Pomieszczenie należy często wietrzyć, a w sezonie grzewczym przykręcić kaloryfer.
  3. Inhalacje. Złagodzą ból gardła i suchy kaszel, ułatwią odksztuszanie mokrego kaszlu. Do inhalacji wystarczy para wodna (możesz np. nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z dzieckiem w łazience). Jeśli dziecko nie jest alergikiem, do inhalacji można używać również olejków, np. eukaliptusowego, albo przygotować napar ziołowy. W dużym i szerokim garnku zagotuj kilka litrów wody, wsyp do niej po jednej płaskiej łyżce szałwii, rumianku i tymianku, pogotuj przez chwilę, a gdy zaczną parować, ustaw garnek przy łóżeczku tak, by zawartość parowała.
  4. Częste picie. Złagodzi drapanie w gardle i zmniejszy suchy kaszel. Maluszka możesz poić ciepłą herbatką z dodatkiem soku z malin, albo dawać mu do picia lekko podgrzaną wodę.
  5. Oklepywanie pieców. Pomaga, gdy dziecko ma mokry kaszel , bo ułatwia odrywanie się wydzieliny. Ułóż sobie maluszka na kolanach tak, by główka znajdowała się trochę niżej niż pupa, i delikatnie oklepuj mu plecki dłonią złożoną w łódkę. Nie rób tego jednak wieczorem, bo w nocy dziecko nie będzie mogło spać.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
GRYPA U DZIECKA. Jakie OBJAWY i dlaczego nie wolno ich lekceważyć?

Jak poznać, że choroba, która właśnie się rozpoczyna u dziecka to nie jest błahe przeziębienie, a groźna grypa?

PRZEZIĘBIENIE. Jak leczyć infekcję wirusową u dzieci? Co na katar, ból gardła i kaszel?

Twoje dziecko znów kicha, a męczący kaszel nie pozwala mu zasnąć? Oto sposoby, które pomogą szybciej zwalczyć infekcję.

MUKOWISCYDOZA. Kiedy trzeba zrobić test potowy?

Przewlekły, napadowy kaszel, częste zapalenia oskrzeli, wiecznie zatkany nos – te dolegliwości zna każda mama przedszkolaka. Choć trudno w to uwierzyć, czasem mogą być one jednymi z objawów...

Aktualizacja: 04.05.2015 01:18
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.