porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zatrzymać KRWAWIENIE Z NOSA u dziecka? Krwawienia z nosa są dość powszechne w dzieciństwie. Zwykle powodem ...
Pierwsze ząbki mleczne wyżynają się ok. 6-8 miesiąca życia dziecka.

Kalendarz ząbkowania dziecka. Kiedy DZIECKO ZĄBKUJE?

Pierwsze zęby u dziecka pojawiają się około 6.-7. miesiąca. Nie jest to jednak regułą. Jeśli u któregoś z rodziców mleczaki pojawiły się później, istnieje prawdopodobieństwo, że tak też będzie u dziecka. Do mniej więcej 2,5 roku malec powinien pochwalić się pełnym mlecznym uzębieniem – 20 ząbków.

Pojawienia się pierwszego uzębienia u własnego dziecka nie sposób przegapić. Głównie z tego powodu, że procesowi ząbkowania towarzyszą inne objawy – nadmierne ślinienie, marudzenie spowodowane dyskomfortem czy wkładanie do buzi wszystkiego, co wpadnie do rączek. Nierzadko pojawia się także biegunka i podwyższona temperatura.

Kiedy i w jakiej kolejności pojawiają zęby mleczne?

  • Pierwsze zwykle wyżynają dolne siekacze (jedynki). Ma to miejsce około 6.- 8. miesiąca życia. 
  • W kolejnym miesiącu (zwykle pierwsze ząbki pojawiają się z częstotliwością pary na miesiąc) pokazują się górne jedynki. 
  • Między 9. a 13. miesiącem możemy zaobserwować dolne i górne siekacze. 
  • W okolicach roku wyżynają się pierwsze trzonowce – czwórki, a następnie trójki czyli kły. 
  • I na koniec – między 20.- a 30. miesiącem uzębienie uzupełnia się o drugie trzonowce, czyli piątki. 

Z reguły zwykle wcześniej wychodzą dolne ząbki, później ich górne odpowiedniki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zatrucia pokarmowe podczas wakacji. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Jedziemy na urlop pewni, że będzie to dla wszystkich bardzo udany czas, pełen niezapomnianych przygód i wolny od zmartwień. Tymczasem podczas wyjazdu możemy się spodziewać także tych niemiłych...

Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI? Jakie sposoby na BOLESNE ZĄBKOWANIE U DZIECI?

Wiele maluszków podczas wyrzynania się mleczaków nie tylko ślini się i gryzie wszystko, co wpadnie w ich rączki, ale też płacze, marudzi, a nawet gorączkuje. Przedstawiamy bezpieczne sposoby na...

Jak zapobiec próchnicy butelkowej u dziecka? Jak dbać o zęby malucha?

Próchnicę miewają nawet te maluchy, którym dopiero co wyrżnęły się pierwsze ząbki. Jak jej skutecznie zapobiec?

Aktualizacja: 21.03.2012 09:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]
Kim jest Monika Kuszyńska, która zaprezentuje Polskę na Eurowizji 2015 [KARIERA, RODZINA]

Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji 2015. Była wokalistka zespołu Varius ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.