porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przedszkola - jakie etapy naboru dzieci do przedszkoli?
Przedszkola - jakie etapy naboru dzieci do przedszkoli? Jak zapisać dziecko do przedszkola? Prezentujemy przewodnik po etapach rekrutacji, ...
Zdarza się, że napady bólu ustępują już po kilku dniach, ale u niektórych dzieci mogą utrzymywać się nawet do 6-go miesiąca życia.

Kolka niemowlęca - skąd się bierze i dlaczego?

Kolka niemowlęca - skąd się bierze i dlaczego?

 Jak dotąd, lekarze nie odkryli jeszcze przyczyn powstawania kolki, dlatego nie obwiniaj się, że coś zrobiłaś nie tak.

fot.: Photos.com
Pojawia się nagle i potrafi doprowadzić rodziców do rozpaczy. Jakie są przyczyny kolki u niemowląt?

Kolka pojawia się najczęściej między 4 a 6 tygodniem życia. Atak wygląda zawsze podobnie. Po popołudniowym albo wieczornym karmieniu niemowlę, dotąd spokojne, nagle zaczyna rozpaczliwie płakać. Ma zaczerwienioną, spoconą buzię, podkurczone nóżki i twardy, wzdęty brzuszek. Czasem głośno oddaje gazy, ulewa, a nawet wymiotuje. Krzyk może trwać kilka minut, albo kilka godzin. Atak ustępuje tak samo nagle, jak się pojawił – dziecko uspokaja się i zasypia. A następnego dnia wszystko zaczyna się od nowa.

Zdarza się, że napady bólu ustępują już po kilku dniach, ale u niektórych dzieci mogą utrzymywać się nawet do 6-go miesiąca życia.  Jak dotąd, lekarze nie odkryli jeszcze przyczyn powstawania kolki, dlatego nie obwiniaj się, że coś zrobiłaś nie tak. Błędy dietetyczne mamy karmiącej piersią to tylko jeden z powodów. Wśród przyczyn, które mogą sprzyjać pojawianiu się ataków bólu, na pierwszym miejscu wymieniana  jest niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego malca. Kolkę może również powodować połykanie przez malca nadmiernych ilości powietrza (np. podczas jedzenia lub płaczu) i gromadzenie się gazów, które rozciągają ścianki jelit. Inną z przyczyn może być uczulenie na białka mleka krowiego, znajdującego się w mieszance, bądź spożywanego przez karmiącą mamę, czy niedobór laktazy (enzymu trawiącego cukier mleczny, znajdujący się zarówno w mleku mamy, jak i w pokarmie sztucznym).

Ostatnio popularna stała się teoria, że za kolkę u niemowląt odpowiedzialny jest zły nastrój mamy – dziecko samo zaczyna się wtedy denerwować i przez to gorzej przyswaja pokarm. Wreszcie, powodem kolki może być też nadmiar wrażeń i bodźców, które malec odbiera w ciągu całego dnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIELĘGNACJA NIEMOWLAKA. Jak prosto i skutecznie ukoić płacz niemowlęcia? Na czym polega metoda Karpa? PIELĘGNACJA NIEMOWLAKA. Jak prosto i skutecznie ukoić płacz niemowlęcia? Na czym polega metoda Karpa?

Twoje dziecko znów płacze, a ty już nie masz sposobu, by je uspokoić? Są na to proste patenty, a opracował je amerykański pediatra dr Harvey Karp.

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

Nie ma wśród specjalistów zgody, skąd u niemowląt bierze się kolka. Nie ma też jakiegoś jednego cudownego sposobu na jej zwalczenie. Tak na sto procent o kolce wiadomo jedno: potrafi pierwsze...

Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą? 8 sposobów na kolkę

Kolka sprawia niemowlętom mnóstwo bólu, a ich rodzicom masę udręki. Według szacunków lekarzy pediatrów kolka jelitowa występuje u niemal połowy niemowląt i to zarówno tych karmionych...

Aktualizacja: 30.12.2013 13:05
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.