porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy nauczyciel ma prawo udzielać korepetycji dziecku, które jest uczniem w jego szkole? Udzielanie przez nauczyciela korepetycji własnym uczniom ze swoich klas jest ...
Jakie są przyczyny i objawy porażenia mózgowego u dzieci?

Mózgowe porażenie dziecięce - co to takiego?

Porażenie mózgowe to uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Może do niego dojść na przykład podczas nieprawidłowego porodu. Zobacz, jakie objawy mogą wskazywać, że dziecko ma porażenie mózgowe i na czym polega rehabilitacja takiego dziecka.

Kiedy może dojść do porażenia mózgowego?

Porażenie mózgowe to uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, do którego może dojść podczas rozwoju prenatalnego, nieprawidłowego porodu (niedotlenienie płodu) oraz na skutek przebytych chorób w okresie niemowlęcym. Powstałe uszkodzenia są trwałe, ale nie pogłębiają się. Najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześnie dostrzec nieprawidłowości w funkcjonowaniu małego dziecka.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

• mała aktywność ruchowa
• tendencja dziecka do odginania się
• zaburzenia snu
• zaciśnięte piąstki
• problemy ze ssaniem piersi

Rehabilitacja dziecka z porażeniem mózgowym

Porażenie mózgowe nie musi eliminować dziecka z życia społecznego. Dzięki odpowiedniej stymulacji i opiece możliwy jest taki rozwój dziecka, aby mogło ono funkcjonować samodzielnie. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie rozpocząć rehabilitację.

Malucha musi zbadać lekarz neurolog, który oceni jego stan oraz ustali, czy zmiany w mózgu mają postać lekką, średnią czy ciężką. Od tego trzeba będzie uzależnić sposób leczenia i rehabilitacji. Jest kilka metod, które umożliwiają usprawnienie rozwoju dziecka z porażeniem mózgowym, np. Vojty, Bobach, Peto. Ponadto odpowiednia i systematyczna rehabilitacja może przynieść bardzo dobre efekty.

>>Przeczytaj: Na czym polega rehabilitacja dzieci metodą Vojty?

W diagnostyce dziecka z porażeniem mózgowym powinny brać udział – oprócz neurologa – inni lekarze i specjaliści, tj. okulista, ortopeda, psycholog, logopeda – tak aby usprawnić wszystkie obszary, które mogą być uszkodzone.

Opieka nad dzieckiem z porażeniem mózgowym

Ważne jest, aby dziecko z porażeniem mózgowym otaczać troską, miłością i poświęcać mu czas tak, aby maksymalnie eliminować jego dysfunkcje. Trzeba zapewnić sobie i dziecku pomoc ze strony profesjonalistów oraz zaplanować specjalny tryb edukacji. Ważne jest także, aby mama dziecka z dziecięcym porażeniem mózgowym miała wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Warto również nawiązać kontakt z innymi rodzicami, którzy mają dzieci z podobnymi schorzeniami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 15:26
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?
Celia Jaunat, dziewczyna Krychowiaka – kim jest?

Celia Jaunat, dziewczyna Grzegorza Krychowiaka, pojawiła się na meczu Hiszpanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.