-
zobacz więcej
Naucz się negocjować ze swoim dzieckiem

Bardzo często zdarza się, że podczas rozmowy z dzieckiem emocje biorą górę nad rozsądkiem i zwykła konstruktywna rozmowa przeradza się w kłótnię. Jeżeli twoje dziecko również lubi używać tekstów typu: „Jeszcze pięć minut”, „Zaraz” a ciebie te powiedzenia wyprowadzają z równowagi, to nie krzycz, ale postaraj się zacząć negocjować warunki.
Dlaczego ważne jest negocjowanie z dzieckiem?
Efektywna rozmowa z dzieckiem i negocjowanie odpowiednich warunków mogą być bardzo przydatnym narzędziem wychowawczym. Negocjując zyskujesz przede wszystkim „święty spokój”, ponieważ metoda ta pozwala na uniknięcie wielu rodzinnych kłótni. Jeżeli odpowiednio przeprowadzisz negocjacje ze swoim maluchem to efektem tego będzie fakt, że dziecko zrobi to, co chcesz, a samo będzie miało poczucie, że jesteś wobec niego w porządku.
Dodatkowo umiejętności przeprowadzenia negocjacji dziecko nabywa na całe życie. Efektem tego twoja pociecha będzie umiała w przyszłości bezkonfliktowo załatwiać ważne sprawy z ludźmi, których spotka w swoim dorosłym życiu.
W jaki sposób negocjować ze swoim dzieckiem?
Jeżeli chcesz zacząć negocjacje ze swoim maluchem to przeczytaj kilka ważnych rad, jak stosować tę metodę wychowawczą:
- Nie negocjuj z terrorystami! – dzieci mają bardzo dziwną manierę, żeby za każdym razem układać najstraszniejsze scenariusze pod tytułem: co może się wydarzyć jeżeli mu nie kupisz tej zabawki. Kiedy dziecko za bardzo zapędza się w swojej historii i przechodzi z opowiadania do płaczu powiedz, że nie negocjujesz z terrorystami, każ mu się uspokoić i przyjść, kiedy już będzie gotowy z tobą porozmawiać.
- Kiedy dziecko opuszczą już negatywne emocje zacznij rozmowę od ugody, a nie od rozkazu, czyli zamiast powiedzieć: „Posprzątaj swoje zabawki natychmiast!” powiedz: „Czy mógłbyś posprzątać swoje zabawki?”. Tak postawione pytanie uwzględnia naturalną potrzebę poczucia kontroli i niezależności twojego dziecka.
- Nie ograniczaj swojego dziecka w 100%. Postaraj się dać mu odrobinę niezależności, i w sytuacji, gdy na przykład zbliża się pora spania, a twój maluch dalej ogląda telewizję zapytaj „Jak myślisz, za ile czasu skończy się bajka? Kiedy będziesz mógł iść spać?”. Unikaj raczej tekstów typu „Natychmiast do łóżka!”.
- Dobrze uargumentuj swoje zdanie. Podstawą każdych negocjacji są mocne argumenty, dlatego staraj się, aby dziecko zrozumiało twój punkt widzenia. W sytuacji, gdy jesteście u znajomych, wasz maluch bawi się w najlepsze z kolegą, a wy musicie już wyjść, powiedz: „Robi się już późno, a Ty musisz rano wstać do przedszkola, dlatego musimy już iść”.
- Daj czasem dziecku „wygrać”. W negocjacjach chodzi głównie o to, żeby każda z negocjujących stron zyskała coś dla siebie. Jeżeli jedynym twoim zyskiem może być święty spokój, to ustąp swojemu maluchowi, ale zrób to mądrze. Jeżeli twoje dziecko chce zjeść batonika przed obiadem i w bardzo głośny sposób manifestuje swoje niezadowolenie, daj mu połowę przysmaku, ale wyraźnie zaznacz, że jest to jednorazowy wyjątek. Jutro z kolei zrobicie tak, jak chcesz ty. W wychowywaniu dziecka nie chodzi bowiem o uczenie samowoli, a o dyscyplinę i posłuszeństwo.
Po pierwsze konsekwencja, po drugie konsekwencja, po trzecie...spokój - mówimy jak oduczyć dziecko złego zachowania.

Rozwód nigdy nie jest wydarzeniem przyjemnym i łatwym. Zwykle też bywa ostatecznością, kiedy żadne próby porozumienia między rodzicami nie przynoszą rezultatu. W całym tym zamieszaniu niestety...

Na placu zabaw słyszysz, jak twoje dziecko ciągle krzyczy „to moje” albo też siłą odbiera kolegom swoje zabawki? Zamiast bawić się z innymi dziećmi, walczy o swoje (a także cudze) rzeczy?...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]](http://cdn20.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/31903/mateusz-lisiecki-kim-jest-kariera-rodzina_717647.jpg)
Na Balu Dziennikarzy, u boku Magdaleny Waligórskiej, aktorki znanej z ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat