porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wychowywać dzieci na małych ekologów Zbieranie makulatury czy akcje typu „sprzątanie świata” to najczęstsze działania ...
Dlaczego i w jaki sposób należy negocjować z dziećmi

Naucz się negocjować ze swoim dzieckiem

Naucz się negocjować ze swoim dzieckiem
Każde dziecko rodzi się z umiejętnością negocjacji. Rodzice ciągle słyszą od swoich pociech "Jeszcze pięć minut", "Jeszcze tylko ostatni raz/ostatni cukierek" (fot.: Photos.com) fot.: Photos.com
Odpowiednio przeprowadzone negocjacje mogą stać się poważnym narzędziem wychowawczym w ręku każdego rodzica. Nie wahaj się więc rozmawiać ze swoim dzieckiem, stawiaj granice, ale też nie bądź nieuległy.

Bardzo często zdarza się, że podczas rozmowy z dzieckiem emocje biorą górę nad rozsądkiem i zwykła konstruktywna rozmowa przeradza się w kłótnię. Jeżeli twoje dziecko również lubi używać tekstów typu: „Jeszcze pięć minut”, „Zaraz” a ciebie te powiedzenia wyprowadzają z równowagi, to nie krzycz, ale postaraj się zacząć negocjować warunki.

Dlaczego ważne jest negocjowanie z dzieckiem?

Efektywna rozmowa z dzieckiem i negocjowanie odpowiednich warunków mogą być bardzo przydatnym narzędziem wychowawczym. Negocjując zyskujesz przede wszystkim „święty spokój”, ponieważ metoda ta pozwala na uniknięcie wielu rodzinnych kłótni. Jeżeli odpowiednio przeprowadzisz negocjacje ze swoim maluchem to efektem tego będzie fakt, że dziecko zrobi to, co chcesz, a samo będzie miało poczucie, że jesteś wobec niego w porządku.

Dodatkowo umiejętności przeprowadzenia negocjacji dziecko nabywa na całe życie. Efektem tego twoja pociecha będzie umiała w przyszłości bezkonfliktowo załatwiać ważne sprawy z ludźmi, których spotka w swoim dorosłym życiu.

W jaki sposób negocjować ze swoim dzieckiem?

Jeżeli chcesz zacząć negocjacje ze swoim maluchem to przeczytaj kilka ważnych rad, jak stosować tę metodę wychowawczą:

  • Nie negocjuj z terrorystami! – dzieci mają bardzo dziwną manierę, żeby za każdym razem układać najstraszniejsze scenariusze pod tytułem: co może się wydarzyć jeżeli mu nie kupisz tej zabawki. Kiedy dziecko za bardzo zapędza się w swojej historii i przechodzi z opowiadania do płaczu powiedz, że nie negocjujesz z terrorystami, każ mu się uspokoić i przyjść, kiedy już będzie gotowy z tobą porozmawiać.
  • Kiedy dziecko opuszczą już negatywne emocje zacznij rozmowę od ugody, a nie od rozkazu, czyli zamiast powiedzieć: „Posprzątaj swoje zabawki natychmiast!” powiedz: „Czy mógłbyś posprzątać swoje zabawki?”. Tak postawione pytanie uwzględnia naturalną potrzebę poczucia kontroli i niezależności twojego dziecka.
  • Nie ograniczaj swojego dziecka w 100%. Postaraj się dać mu odrobinę niezależności, i w sytuacji, gdy na przykład zbliża się pora spania, a twój maluch dalej ogląda telewizję zapytaj „Jak myślisz, za ile czasu skończy się bajka? Kiedy będziesz mógł iść spać?”. Unikaj raczej tekstów typu „Natychmiast do łóżka!”.
  • Dobrze uargumentuj swoje zdanie. Podstawą każdych negocjacji są mocne argumenty, dlatego staraj się, aby dziecko zrozumiało twój punkt widzenia. W sytuacji, gdy jesteście u znajomych, wasz maluch bawi się w najlepsze z kolegą, a wy musicie już wyjść, powiedz: „Robi się już późno, a Ty musisz rano wstać do przedszkola, dlatego musimy już iść”.
  • Daj czasem dziecku „wygrać”. W negocjacjach chodzi głównie o to, żeby każda z negocjujących stron zyskała coś dla siebie. Jeżeli jedynym twoim zyskiem może być święty spokój, to ustąp swojemu maluchowi, ale zrób to mądrze. Jeżeli twoje dziecko chce zjeść batonika przed obiadem i w bardzo głośny sposób manifestuje swoje niezadowolenie, daj mu połowę przysmaku, ale wyraźnie zaznacz, że jest to jednorazowy wyjątek. Jutro z kolei zrobicie tak, jak chcesz ty. W wychowywaniu dziecka nie chodzi bowiem o uczenie samowoli, a o dyscyplinę i posłuszeństwo.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak oduczyć dziecko złego zachowania?

Po pierwsze konsekwencja, po drugie konsekwencja, po trzecie...spokój - mówimy jak oduczyć dziecko złego zachowania.

Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem? Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem?

Rozwód nigdy nie jest wydarzeniem przyjemnym i łatwym. Zwykle też bywa ostatecznością, kiedy żadne próby porozumienia między rodzicami nie przynoszą rezultatu. W całym tym zamieszaniu niestety...

Jak nauczyć dziecko DZIELENIA SIĘ? Jak nauczyć dziecko DZIELENIA SIĘ?

Na placu zabaw słyszysz, jak twoje dziecko ciągle krzyczy „to moje” albo też siłą odbiera kolegom swoje zabawki? Zamiast bawić się z innymi dziećmi, walczy o swoje (a także cudze) rzeczy?...

Aktualizacja: 18.04.2018 13:16
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Mateusz Lisiecki — kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Na Balu Dziennikarzy, u boku Magdaleny Waligórskiej, aktorki znanej z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.