porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zrobić GALERIĘ RYSUNKÓW DZIECKA na ścianie? Jak WYEKSPONOWAĆ PRACE dziecka?
Jak zrobić GALERIĘ RYSUNKÓW DZIECKA na ścianie? Jak WYEKSPONOWAĆ PRACE dziecka? Nie pozwól, by rysunki dziecka leżały w szufladzie. Zorganizuj wystawę ...
Czy trzeba pożegnać się z mlekiem na zawsze?

NIETOLERANCJA LAKTOZY - jakie objawy i dieta?

Laktoza to naturalny cukier obecny w mleku oraz produktach nabiałowych. Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia występującym, gdy organizm wytwarza za mało, albo w ogóle nie wytwarza laktazy czyli enzymu, który jest konieczny do rozkładu laktozy.

Nietolerancja laktozy może być wrodzona, ten typ występuje jednak rzadko. Najczęstszym przypadkiem nietolerancji laktozy jest tzw. nietolerancja pierwotna – związana z rozwojem człowieka, uwarunkowana genetycznie, ujawniająca się na ogół w okresie dojrzewania. Zachodzi wtedy całkowity zanik wytwarzania laktazy przez organizm. Istnieje też nietolerancja laktozy wtórna czyli nabyta, która ma charakter przejściowy i jest wynikiem uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. W przypadku długo trwającej choroby jelitowo-żołądkowej nabyta nietolerancja może ulec utrwaleniu.

Nie myl nietolerancji laktozy z uczuleniem na mleko!

Często myli się nietolerancję laktozy z uczuleniem na mleko oraz produkty mleczne. Objawami nietolerancji laktozy są bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty. Występują na ogół po ok. 30 minutach (do 2 godzin) od spożycia mleka. Nie powinno natomiast obserwować się tych objawów po spożyciu twardego żółtego sera. Jeśli podobne objawy występują i po serze żółtym, wskazuje to raczej na uczulenie na produkty mleczne. Dzieje się tak dlatego, gdyż ilość laktozy jest różna w różnych produktach mlecznych. W twardym żółtym serze występuje jej bardzo mało. Dla rozwiania wątpliwości można też wykonać tzw. test obecności wodoru. Test przeprowadza się na czczo. Trzeba wypić płyn zawierający laktozę, następnie w półgodzinnych odcinkach czasu kilkakrotnie dmuchać do aparatu, który mierzy ilość wodoru w wydychanym powietrzu. Test jest bezbolesny i zajmuje ok. 4 godzin.

Dieta czyli z nabiału żółty ser, jogur i kefir poproszę!

Nie istnieje skuteczna metoda leczenia nietolerancji laktozy, pozostaje jedynie dieta czyli unikanie produktów zawierających laktozę.  Nie oznacza to wykluczenia wszystkich produktów mlecznych, gdyż np. twardy żółty ser osoby z nietolerancją laktozy mogą jeść. Jest to im tym bardziej potrzebne, że często wykazują one niedobór wapnia w organizmie, a w serze żółtym wapnia jest dużo. Dobrze tolerowane przez organizm osób z nietolerancją laktozy są też jogurty i kefiry. Koniecznie trzeba sprawdzać skład wszystkich produktów spożywczych, bo czasami laktoza może znajdować się tam, gdzie nie podejrzewalibyśmy, że jest: m.in. dodaje się ją często jako środek słodzący np. do cukierków. Warto też kupić w aptece bez recepty enzym laktazę w tabletkach i stosować ją przed jedzeniem produktów mlecznych (przyjmuje się na ogół, iż jedna tabletka zawiera ilość enzymu potrzebną do rozłożenia ilości laktozy zawartej w jednej szklance mleka).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ALERGIA U DZIECKA. Jak odżywiać dziecko uczulone na białko mleka i jaja?

Jest to problem coraz większej liczby rodziców, gdyż nie wyobrażają sobie oni niejednokrotnie, by ich maluch nie spożywał mleka i jaj, które dostarczają dziecku wapnia, białka czy żelaza, niezbędnych...

Aktualizacja: 12.06.2012 06:59
Autor: J.D.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.