porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziecko w kajaku. Sprawdź, jak przygotować się na spływ kajakowy z dzieckiem? Nie ma nic przyjemniejszego w ciepły weekend niż spływ kajakowy. ...
Jak nauczyć malucha, że noc jest do spania

NOCNE KARMIENIE. Co robić, by niemowlę przesypiało całą noc?

Nie daj się terroryzować maluchowi, który budzi się kilka razy w ciągu nocy. Już kilkumiesięczne dziecko może spać nieprzerwanie przez 6-7 godzin, nawet gdy jest karmione piersią. Trzeba je tylko tego nauczyć. Najlepiej jak najwcześniej. Jak to zrobić?

Są mamy, które karmią swoje 8-miesięczne dzieci nawet po kilka razy w nocy, bo twierdzą, że skoro malec się budzi i płacze, to znaczy, że jest głodny, i one nie mają serca odmawiać mu jedzenia. Gdy rzeczywiście istnieje podejrzenie, że dziecko się nie najada, trzeba to skonsultować z lekarzem i sprawdzić (przez obserwację wypróżnień, częstsze ważenie, kontrolę na siatce centylowej). Ale jeśli maluch kilkumiesięczny prawidłowo przybiera na wadze, nie ma potrzeby karmić go w nocy.

Czy wiesz, że nakarmiony malec dłużej śpi?

Wprawdzie w przypadku karmienia piersią jedno nocne karmienie powinno być kontynuowane przynajmniej do ukończenia przez malca 6. miesiąca życia, ale można to pogodzić. Już trzymiesięczne dziecko może spać nawet po 7 godzin w ciągu nocy. Ale żeby było to możliwe, musi być solidnie nakarmione, trzeba je więc wieczorem „zatankować do pełna” – jak pisze „zaklinaczka dzieci” Tracy Hogg. Podpowiada więc, żeby częściej karmić dziecko wieczorem, a dodatkowo nakarmić je już śpiące, np. podać posiłek o godzinie 18, a następny o 20. Po tym posiłku malec idzie spać, a między 22.30 i 23 trzeba go nakarmić jeszcze raz – przez sen. Jak to zrobić? Trzeba wyjąć go z łóżeczka, ostrożnie wziąć na ręce i delikatnie położyć na jego dolnej wardze brodawkę sutkową, co wywoła odruch ssania. Kiedy maluch ssie bez obudzenia się, nie jest konieczne prowokowanie odbijania, bo śpiąc, jest tak odprężony, że nie połyka powietrza podczas ssania. Dziecko nakarmione o godz. 23 może spokojnie spać do godziny 5-6 rano. Trzeba je tylko tego nauczyć.

Karmienie dziecka: noc jest do spania

Dziecko początkowo nie odróżnia nocy od dnia. Rodzice muszą je tego nauczyć. Najlepiej jak najwcześniej - gdy skończy trzy miesiące. Gdy malec się obudzi i płacze, nie trzeba go karmić, tylko tłumaczyć, że teraz powinien spać. Można pomóc sobie smoczkiem, dając go do ssania na 10–15 minut, albo dać do wypicia trochę wody. Uwaga: w czasie, gdy dziecko ma oduczyć się nocnego karmienia, powinien do niego wstawać tata, a nie mama, która pachnie mlekiem. Jeśli rodzice będą konsekwentni, już po kilku nocach ich latorośl przestanie się budzić i będzie długo spała.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
CESARSKIE CIĘCIE a laktacja. Czy można KARMIĆ PIERSIĄ po cesarce? Co robić, by się to udało?

Oczywiście, że po cesarskim cięciu można karmić piersią! Wiele kobiet tak robi. Na początku może być im nieco trudniej, ale trudności te można z powodzeniem pokonać.

SZOKUJĄCA OKŁADKA TIME. Dlaczego matka karmiąca dziecko piersią wzbudza duże emocje? Co myślą o niej Polacy?

Okładka Time, pokazująca młodą, atrakcyjną kobietę karmiącą piersią niemal 4-letniego syna, stojącego przy niej na krześle trafiła do wszystkich serwisów informacyjnych i portali, wzbudzając gorące...

Jakie są ZALETY i WADY KARMIENIA PIERSIĄ? Jak długo karmić piersią?

Decyzję o tym, w jaki sposób będziesz karmić dziecko musisz podjąć przed urodzeniem go, ponieważ może odczuwać głód jeszcze na sali porodowej. Najważniejszą zaletą jest to, że karmienie piersią...

Aktualizacja: 21.09.2014 12:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?

Mimo swoich 80-ciu lat Helena Norowicz nie ma zamiaru wycofywać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.