porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RAHABILITACJA DZIECI. Na czym polega rehabilitacja dzieci metodą NDT Bobath? Metoda NDT Bobath pomaga we wszechstronnym rozwoju wcześniakom oraz niemowlętom, ...
Sposoby na uspokojenie maluszka i złagodzenie stresu poporodowego.

PIERWSZE TYGODNIE ŻYCIA DZIECKA. Co lubi noworodek?

Pierwsze tygodnie życia są kluczowe dla rozwoju dziecka. Układ nerwowy noworodka jest wtedy bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce, a zmierzenie się z nieznanym światem to dla niego wielki stres. W przystosowaniu się do nowej sytuacji pomoże niemowlęciu bliski kontakt z rodzicami.

Noworodek lubi czuły dotyk

Delikatny i czuły dotyk już od pierwszych dni życia, jest bardzo ważny dla dziecka. Noworodek czuje się wtedy bezpiecznie. Przytulanie ma magiczną moc: uspokaja dziecko, pobudza wydzielanie hormonu wzrostu i jest lekarstwem na dolegliwości trawienne. Noworodek, któremu poświęca się dużo uwagi, często tuli i masuje, jest spokojny, radosny i dobrze się rozwija. 

Kangurowanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa

Kangurowanie to bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka - najlepiej położyć nagiego maluszka na nagiej klatce piersiowej. Dobrze, jeśli noworodek spędza w tej pozycji jak najwięcej czasu, nawet do kilku godzin dziennie. Taki bliski kontakt z rodzicem, skóra do skóry, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – maluszek czuje bicie serca, zapach i ciepło skóry mamy lub taty. Podczas kangurowania warto dodatkowo delikatnie masować plecki maluszka, co wzmacnia poczucie bliskości między rodzicem a dzieckiem i uspokaja je.

Dla dziecka ważna jest bliskość rodziców

Bliskość mamy i taty daje noworodkowi poczucie bezpieczeństwa. Gdy noworodek słyszy głosy rodziców (które zna jeszcze z czasów, gdy był w brzuszku!), czuje ich ciepło i miłość. Bliskość rodziców pomaga noworodkowi w odnalezieniu się w nowym, nieznanym  świecie i stymuluje jego rozwój.

Kołysanie uspokaja

Noworodki uwielbiają delikatne kołysanie, które jest  dla nich przyjemnym wspomnieniem życia płodowego. Dzięki kołysaniu w kołysce czy na rękach, dzieci mniej obawiają się otaczającego ich świata i są spokojniejsze.

Spokojna mama to spokojny noworodek

Noworodek jest jak mały radar. Natychmiast wyczuwa nastroje i emocje rodziców. Dlatego osoby, które opiekują  się noworodkiem, powinny panować nad sobą. Gdy mamę wytrąci coś z równowagi, powinna najpierw postarać się uspokoić, zanim zajmie się maluchem. Zdenerwowana mama, to płaczący i niespokojny noworodek.

Dziecko poznaje zapach mamy

Noworodek potrafi poznać swoją mamę po zapachu, a jej naturalna woń jest dla niego najpiękniejsza. Młoda mama powinna więc zrezygnować z używania mocno pachnących kosmetyków i perfum przez pierwsze tygodnie życia dziecka.

Zabawki: najlepsza karuzela z pozytywką

Noworodki słabo jeszcze widzą, ale zainteresują je zabawki, które mają kolory kontrastowe, zwłaszcza czarno-białe, bądź bardzo intensywne – zielony, żółty czy czerwony. Noworodka ucieszą też przedmioty będące w ruchu, np. karuzela zawieszona nad łóżeczkiem.  Karuzela przyciąga uwagę dziecka, uspokaja go. Najlepsza dla noworodka jest karuzela z cichą pozytywką z szumem morza czy z muzyką klasyczną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym zajmuje się personel szpitala na oddziale noworodkowym?

Podczas pobytu na oddziale noworodkowym małe dzieci przechodzą pierwsze badanie pediatryczne wykonywane przez dyżurnego pediatrę neonatologa. Po tych badaniach dowiesz się czy twoje dziecko nie ma...

PORADNIK MŁODEGO RODZICA. Jak ubrać niemowlaka?

Gdy dziecko zjawi się w domu, nie będziesz mieć głowy do tego, by robić zakupy. Dlatego musisz zadbać o to, by już wcześniej przygotować mu odpowiednią wyprawkę. Co kupić do ubrania noworodkowi i...

ZABAWKI DLA DWULATKA. Jaką zabawkę kupić dziecku? ZABAWKI DLA DWULATKA. Jaką zabawkę kupić dziecku?

Czy idealna zabawka istnieje? To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic. Jeśli tak, to jak taką znaleźć? Trzeba pamiętać przede wszystkim o jednej zasadzie – bez względu na wiek dziecka...

Aktualizacja: 27.10.2011 12:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Jaroszewicz: kim jest partnerka Andrzeja Chyry i matka jego dziecka?

Paulina Jaroszewicz to 26-letnia asystentka kierownika produkcji. Przy jednej z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.