porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak WYBRAĆ PIERWSZEGO PEDIATRĘ dla twojego dziecka? Zanim przejrzysz ofertę ośrodków zdrowia, o godnego polecenia (i zaufania) ...
Rozwój dziecka - kiedy możesz liczyć na pierwszy uśmiech twojego dziecka?

ROZWÓJ DZIECKA. Jak rozwija się dziecko W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA?

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecko zmienia się nie do poznania. Z bezbronnej kruszynki przeistacza się w ciekawą świata istotkę, która porusza się niemal bez twojej pomocy. Zatem i my prześledźmy ten proces... krok po kroku.

Przemiana dziecka z rozkosznego bobasa w ciekawą świata osóbkę odbywa się w ramach opanowywania następujących umiejętnosci:

 • Mniej wiecej w wieku 6 tygodni dziecko zauroczy cię pierwszym świadomym uśmiechem.

 • Pierwsze przespane noce mogą zdarzyć się już od drugiego miesiąca życia lub po osiągnięciu wagi ok. 5-7,5 kg

 • Ok. trzeciego miesiąca dziecko nie tylko zaczyna gruchać, ale też może stać się bardziej ruchliwe, ćwicząc przewroty (na razie w bok). Wtedy też zwykle kończą się dolegliwości kolkowe.

 • W trakcie czwartego miesiąca życia dziecko próbuje samodzielnie podnosić główkę i trzymać przez krótki czas, i być może zacznie wkładać wszystko do buzi. 

 • Piąty miesiąc to czas na okazywanie cech osobowości, dziecko zaczyna demonstrować różne emocje, np. uczucie zadowolenia, gniewu, a także zainteresowania (np. starając się naśladować głos i odgłosy).

 • Pod koniec szóstego miesiąca dziecko może zacząć wykonywać pierwsze próby samodzielnego siadania, a nawet pełzania.

 • Siódmy miesiąc to czas na gaworzenie.

 • W ósmym miesiącu dziecko może zacząć się intensywnie przemieszczać (np. opierając się o meble)

 • W dziewiątym miesiącu może zacząć okazywać przywiązanie do wybranej zabawki, to etap odkrywania własnej tożsamości. 

 • Dziesiąty miesiąc - potrafi już zademonstrować, że rozumie co się do niego mówi.

 • W jednenastym i dwunastym miesiącu raczej nie dzieje się nic niespotykanego, dziecko szlifuje swoje wcześniej nabyte umiejętności.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 02.06.2012 23:17
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.