porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK PRZEKONAĆ I ZACHĘCIĆ DZIECKO do jedzenia ZUPY warzywnej? Zupa należy do tych dań, w których stosunkowo łatwo jest ...
CZY SPANIE Z DZIECKIEM JEST BEZPIECZNE? Szokująca kampania społeczna podzieliła rodziców i wywołała ostre dyskusje na formach internetowych

Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie?

Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie?

Zdjęcia kampanii społecznej „Śpiąc razem z Tobą, Twoje dziecko może być w równym niebezpieczeństwie” Departamentu Zdrowia w Milwaukee są kontrowersyjne - ich celem jest wywołać dyskusję wśród rodziców i specjalistów na temat bezpieczeństwa dzieci śpiących w łóżku z rodzicami.

fot.: mat. pras.
Śpiący maluch, a obok tasak – zdjęcia kampanii społecznej „Śpiąc razem z Tobą, Twoje dziecko może być w równym niebezpieczeństwie”  wywołało w internecie burzę wśród rodziców, którzy z miejsca podzielili się na dwie frakcję: zwolenników spania w jednym łóżku z maluchem i zajadłych przeciwników. Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne? 

Przedstawiciele Departamentu Zdrowia w Milwaukee, którzy są organizatorami kampanii społecznej zacierają ręce – o to chodziło, by wstrząsnąć rodzicami i wywołać dyskusję na temat bezpieczeństwa dzieci w łóżku rodziców.

Według danych przedstawicieli Departamentu Zdrowia w Milwaukee w mieście w latach 2007-2008 zmarło z powodu uduszenia podczas snu z rodzicami aż 25 proc. dzieci. Celem szokującej kampanii jest nagłośnienie problemu i odwiedzenie rodziców od spania z maluchami.

Jak problem postrzegają sami rodzice? Czy spanie z maluszkiem faktycznie mu zagraża? Jakie są argumenty przeciwników spania z dzieckiem i kontrargumenty zwolenników?

Spanie z dzieckiem - bezpieczne czy nie?

Przeciwnicy dzielenia małżeńskiego łoża z maluchem jako koronnego argumentu używają bezpieczeństwa dziecka, a raczej jego brak. Śpiący rodzic może nieświadomie przygnieść czy przydusić bezbronne dziecko i nieszczęście gotowe. Według polskich lekarzy wiele dzieci, których śmierć została określona jako nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS) w rzeczywistości było właśnie przyduszonych przez śpiącego z nimi rodzica.

"Spanie z dzieckiem jest niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to niemowląt (...) o mało nie udusiłam córki, kiedy usnęłam, uratowało ją zagłębienie w materacu łóżka. Drugi raz zasnęłam z niemowlakiem już w domu - obudził mnie jej płacz, bo zepchnęłam ją pomiędzy szparę ściana-łóżko" zabiera głos ofiara_przemian w dyskusji na deser.pl. 

Na zupełnie inne badania powołują się rodzice hołdujący dbaniu o bliskość i pogłębianiu więzi z dzieckiem, także w nocy, i  przytaczają opinię innych naukowców, mówiącą, że spanie z dzieckiem nie zwiększa tylko zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej  – bo rodzicom łatwiej jest kontrolować czynności życiowe śpiącego obok potomka.

"Spanie z dzieckiem nie jest niebezpieczne, gdy matka nie jest po lekach uspokajających, nasennych, na psychotropach czy po alkoholu. Więcej czasem ratuje życie. Bo gdyby niemowlę spało samo, w łóżeczku, na brzuszku, mogłoby dojść do śmierci łóżeczkowej. A tak mama zawsze się zorientuje, że coś jest nie tak (tak, nawet jak śpi) każde poruszenie się dziecka, zmiana czy ustanie oddechu ją obudzi" uważa pandora81 (deser.pl).

Rodzice dzielący sypialnię z dzieckiem, a szczególnie matki twierdzą, że od kiedy śpią z dzieckiem przy boku śpią bardzo czujnie – wybudza je każde zapłakanie czy sapnięcie malucha, a nawet każdy jego ruch. A maluch śpiący z mamą czuje się bezpiecznie i dobrze, a dzięki temu śpi lepiej, nie wybudza się w nocy, bo wie, że nic mu nie zagraża. Zapach rodzica, jego bliskość czy bicie serca matki, znane od życia płodowego zapewniają dziecku mocne poczucie stabilizacji i  bezpieczeństwa.

Myślę, że tak małe dziecko potrzebuje ciepła i bliskości matki, żeby zasnąć - w każdym razie tak było/jest w przypadku moich dzieci" pisze hanna26 na forum edziecko.pl. 

Nocne karmienia we wspólnym łóżku to lepszy sen dla dziecka i matki?

I tu rodzice mają podzielone zdania. Mamy karmiące piersią twierdzą, że nocne karmienia z dzieckiem w łóżku są znacznie wygodniejsze i dla mamy i dla malucha, który po najedzeniu spokojnie zasypia – nie wybudza go przenoszenie i odkładanie do łóżeczka. Dzięki czemu i one lepiej śpią i dzieci.

"a ja dzięki temu że śpie z córeczką nie wiem, co to znaczą nieprzespane noce i trud z tym związany. Małą mam pod nosem, jak chce jedzenia to ma na wyciągnięcie buzi, a ja noce uwielbiam, bo ona jest  tak blisko i obie się wysypiamy. Za nic nie wsadziłabym jej do łóżka i omijam wszelkie teorie mówiace jakie to szkodliwe. Za kilka lat  znowu się zmieni moda i będą mówić co innego" - pisze prismi (forum edziecko.pl).

Małżeński trójkąt

Kolejnym argumentem przeciwników spania z dzieckiem we wspólnym łóżku, często powtarzanym na internetowych forach jest niszczenie więzi między partnerami, które następuje w momencie, kiedy do ich łóżka, będącego dotychczas oazą miłości i seksu, zaproszony zostaje maluch. Wsłuchiwanie się w nocy w oddech śpiącego dziedzica bywa frustrujące zwłaszcza dla tatusiów, którzy w tym czasie woleliby uprawiać dziki seks z małżonką.

- Seks można uprawiać nie tylko w sypialni, co zresztą na dłuższą metę jest nudne – odpowiadają im rodzice dzielący łóżko z dziećmi.

W łóżku razem – do kiedy?

"Dziecko przyzwyczai się do spania z rodzicami i trudno je będzie potem z tego łóżka przegonić” – to kolejna teza zwolenników osobnego spania.
"Znam małżeństwo, w którym tatuś od lat śpi na kanapie w salonie, bo kilkulatek na każde próby przeniesienia do drugiego pokoju reaguje histerią – na potwierdzenie tej tezy dodaje Ewik_A.

Wszystko zależy od inwencji rodziców – dzieci chętniej porzucają łóżko rodziców, jeśli mają wpływ na wygląd swojego pokoiku, wybór pościeli i zabawek umilających im zasypianie. „Poza tym, pokażcie mi nastolatka, który spałby z rodzicami” kpi jedna z forumowiczek.

Higienicznie czy nie?

Spanie w łóżku z dzieckiem uważane jest przez rodziców dbających o sterylność w domu za niehigieniczne. Stykają się z kontrargumentem, że sterylność jest szkodliwa dla zdrowia, bo dziecko nie ma okazji uodpornić się na bakterie czy wirusy, a poza tym z domowymi bakteriami i tak ma kontakt od urodzenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
JAK SPAĆ Z NIEMOWLAKIEM, by nie zrobić mu krzywdy? JAK SPAĆ Z NIEMOWLAKIEM, by nie zrobić mu krzywdy?

Spanie z niemowlakiem w jednym łóżku jest wygodne dla mamy karmiącej piersią, ale wiele matek obawia się, czy nie przyduszą maluszka. Radzimy, co trzeba zrobić, by wspólne spanie było bezpieczne.

Jak umyć dziecku głowę, żeby nie płakało? Skuteczne metody kąpieli Jak umyć dziecku głowę, żeby nie płakało? Skuteczne metody kąpieli

Mycie głowy dziecka to dla wielu rodziców wielkie wyzwanie. Stosują oni różne metody, by tylko dziecko jak najmniej płakało. Często, zwykle nieświadomie, jeszcze bardziej zaogniają sytuację. A...

Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem? Rozwód a dziecko, czyli dzieci po rozwodzie. Czy dla dziecka rozwód rodziców jest traumatycznym przeżyciem?

Rozwód nigdy nie jest wydarzeniem przyjemnym i łatwym. Zwykle też bywa ostatecznością, kiedy żadne próby porozumienia między rodzicami nie przynoszą rezultatu. W całym tym zamieszaniu niestety...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.