porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie?
Czy spanie z dzieckiem jest bezpieczne dla dziecka czy nie? Śpiący maluch, a obok tasak – zdjęcia kampanii społecznej „Śpiąc ...
Reforma edukacji zakłada, że 6-latki do szkół obowiązkowo pójdą od 1 września 2014 roku

Sześciolatki w pierwszej klasie czy zerówce? Od kiedy obejmie je obowiązek szkolny?

Sześciolatki w pierwszej klasie czy zerówce? Od kiedy obejmie je obowiązek szkolny?

Rząd przedłużył o dwa lata okres, w którym rodzice decydują o rozpoczęciu nauki przez dziecko. O pójściu do szkoły dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. 

fot.: Photos.com
Na początku stycznia zapadła ostateczna decyzja - sześciolatki rozpoczną naukę w pierwszej klasie od 1 września 2014 roku. Rząd przyjął nowelizacją ustawy o oświacie, która zakłada zmiany w reformie emerytalnej. Obowiązek szkolny 6-latków został przesunięty o dwa lata.

Rodzice dzieci urodzonych w 2006 i 2007 roku mają jeszcze dwa lata, by zdecydować czy posłać dzieci do pierwszej klasy czy do zerówki. Na początku stycznia tego roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o oświacie. Reforma edukacji zakłada, że 6-latki do szkół obowiązkowo pójdą od 1 września 2014 roku. Dopiero dzieci urodzone w roku 2008 będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy w wieku sześciu lat.

Rząd przedłużył o dwa lata okres, w którym rodzice decydują o rozpoczęciu nauki przez dziecko. O pójściu do szkoły dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Wydłużenie do 2014 roku wprowadzenia obowiązku szkolnego to efekt protestów rodziców, którzy skarżyli się, że samorządy nie miały wystarczająco dużo czasu. by przygotować szkoły na przyjęcie 6-latków. Zwracali uwagę, że sale lekcyjne i łazieniki są nieprzystosowane dla mniejszych dzieci, a przy wielu szkołach wciąż brakuje placów zabaw.

Decyzja o opóźnieniu obowiązku szkolnego została podjęta, gdy na fotel minister edukacji narodowej po Katarzynie Hall zajęła Krystyna Szumilas. Związek Nauczycielstwa Polskiego skrytykował szefową resortu za to, że przełożenie w czasie reformy nie rozwiązuje problemów w szkołach, ale je jeszcze potęguje. 1 września 2014 roku w pierwszych klasach spotkają się bowiem dzieci z wyżu demograficznego urodzone w 2008 r. (ponad 400 tys. maluchów) oraz te urodzone w 2007 r., które nie rozpoczęły nauki w wieku 6 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zerówka czy pierwsza klasa? Czy twoje dziecko dojrzało do pójścia do szkoły?

Sześciolatki miały iść obowiązkowo do pierwszej klasy, ale obowiązek ten przesunięto. W tym roku rodzice mają wybór: zerówka (czyli kontynuacja wychowania przedszkolnego) lub pierwsza klasa (dla...

Sześciolatki do szkół. Co zrobić z SZEŚCIOLATKAMI? Posłać je DO SZKOŁY czy do PRZEDSZKOLA? Sześciolatki do szkół. Co zrobić z SZEŚCIOLATKAMI? Posłać je DO SZKOŁY czy do PRZEDSZKOLA?

Nowelizacja ustawy o sześciolatkach weszła w życie. Odłożyła ona o dwa lata obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. 1 września do 2014 r. do szkoły będą musiały pójść wszystkie dzieci urodzone w...

Aktualizacja: 16.09.2013 19:58
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Tomczak, biznesmen od afery Durczoka - kim jest?

Zbigniew Tomczak to biznesmen, o którym stało się głośno w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.