porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym są i jak działają specjalne naklejki NO SALPIQUES? W życiu każdego dziecka przychodzi takie czas, kiedy wyrasta najpierw ...
Gdy pranie to wyzwanie

W czym prać ubranka niemowlaka? W czym prać dziecięce ubranka?

W czym prać dziecięce ciuszki, i jak to robić, by resztki detergentów nie podrażniły wrażliwej skóry? W czym prać dziecięce ubranka?

Obowiązuje zasada: im mniejsze dziecko, tym delikatniejszy powinien być proszek. Dlatego do prania dziecięcych ciuszków czy pościeli nie używaj zwykłego proszku: dla noworodków i niemowląt zalecane są specjalne proszki, z obniżoną zawartością detergentów. Takie preparaty są hypoalergiczne, to znaczy, że nie zawierają substancji mogących podrażnić delikatną skórę malucha (czyli wybielaczy, rozjaśniaczy chemicznych, sztucznych barwników itp.). Nie są też perfumowane, do dodatkowo zmniejsza ryzyko alergii. Powinnaś ich używać przynajmniej dopóki dziecko nie skończy roku, choć producenci zalecają, by prać w nich ciuszki aż do trzeciego roku życia – dłużej, jeśli dziecko jest alergikiem.

Ważny atest

W sklepach są różne rodzaje proszków dla niemowląt: nowością są preparaty zawierające naturalną glinkę, która ma właściwości zmiękczające tkaninę. Dzięki temu do pralki nie trzeba już dolewać płynu do płukania tkanin. Ale oczywiście można, tyle tylko, że również powinien być z linii preparatów zalecanych dla dzieci. Taki zabieg sprawi, że dziecięce ubranka czy pościel będzie miękka, a dodatkowo będzie ładnie pachnieć (ale ten zapach będzie dla dziecka „bezpieczny”, bo recepturę płynu opracowano tak, by wyeliminować z jego składu wszelkie substancje mogące podrażnić albo uczulić. Zanim kupisz proszek, upewnij się, że ma on atest Państwowego Zakładu Higieny lub pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka albo  Instytutu Matki i Dziecka. 

Podwójne płukanie

A jak prać? Na to pytanie odpowiedź jest prosta: w sposób zalecany przez producenta. Zwykle ciuszki niemowlęce są delikatne i uszyte z bawełny, dlatego pierze się je w temperaturze 30, maksymalnie 40 stopni. Nie nastawiaj pralki na 60 stopni i więcej. Pranie w zbyt gorącej wodzie może sprawić, że ciuszki nie będą nadawały się do użytku: skurczą się albo rozciągną. Pamiętaj, by ubranka prać kolorami: osobno rzeczy jasne, osobno kolorowe – dzięki temu nie będą szarzały. Pralkę nastawiaj na opcję dodatkowego płukania, bo tylko wtedy masz pewność, że między włókienkami tkaniny nie zostaną cząsteczki proszku. Jeśli musisz coś wyprać w ręku, zamiast proszku używaj delikatniejszych od niego płatków mydlanych. Potem wypłucz ubranko dokładnie pod bieżącą wodą. Uwaga, nie pierz w ten sposób ciuszków, które bezpośrednio stykają się ze skórą dziecka (np. body albo rajstop), gdyż nawet długie płukanie pod kranem nie daje pewności, że woda usunęła z ubranka resztki preparatu. Gdy ubranka wyschną, powinnaś je wyprasować – dotyczy to również takich, które na oko prasowania nie wymagają. Wysoka temperatura działa bowiem jak sterylizator, eliminując z tkaniny wszelkie pozostałe w niej drobnoustroje.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 27.10.2012 10:50
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.