porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIERWSZE BUTY dla dziecka. Kiedy trzeba dziecku kupić buciki? Z kupowaniem dziecku pierwszej pary butów nie warto się spieszyć. ...
Infekcje układu moczowego u dziecka - objawy, leczenie i profilaktyka

ZAPALENIE DRÓG MOCZOWYCH u dziecka. Jak je rozpoznać i szybko wyleczyć?

Im mniejsze dziecko, tym trudniej zorientować się, że choroba rozwija się właśnie w drogach moczowych. Czy wiesz, jak postępować, by nie doszło do powikłań?

Zapalenie dróg moczowych u dziecka łatwo przegapić, bo objawy przypominają np. przeziębienie. Dziecko jest marudne, gorączkuje. W przypadku starszego można szybciej się zorientować, bo przy kłopotach z pęcherzem maluch odczuwa ból przed siusianiem. Może skarżyć się też na bóle brzucha (niemowlęta podkurczają wtedy nóżki i płaczą). Sygnałem alarmowym jest też nietypowy, nieprzyjemny zapach moczu. Zmienić się też może jego kolor. Prawidłowy jest jasnożółty, przejrzysty. Na stan zapalny wskazuje mętny, mleczno-żółty kolor na pieluszce, a także ślady ropy lub krwi. Na zakażenia układu moczowego bardziej narażone są dziewczynki, u których cewka moczowa jest krótsza i położona bliżej odbytu.

Jak sprawdzić, czy to infekcja dróg moczowych?

Aby dowiedzieć się, czy w układzie moczowym są szkodliwe bakterie i jak silny jest stan zapalny konieczne jest badanie ogólne moczu. Jeśli wykonany zostanie też posiew, lekarz będzie wiedział, jakie bakterie wywołały zakażenie. W przypadku zakażeń układu moczowego konieczne jest szybkie podanie antybiotyku, aby nie doszło do rozszerzenia infekcji. Wynik posiewu moczu pomaga dobrać najodpowiedniejszy lek. Kuracja trwa zwykle 7–10 dni. Po zakończeniu terapii trzeba znów wykonać badania moczu i upewnić się, że infekcję wyleczono do końca. Nawet gdy wynik jest prawidłowy, warto powtórzyć za jakiś czas badanie, bo infekcje dróg moczowych się odnawiają.
Jeśli infekcja pojawiła się u dziecka, które nie ukończyło 2 lat, lekarz może zalecić również USG nerek, by wykluczyć nieprawidłowości w budowie układu moczowego oraz tzw. cystografię mikcyjną, by sprawdzić, czy mocz z pęcherza nie wraca do nerek.

Jak postępować w trakcie i po kuracji?

W zwalczaniu infekcji pęcherza ważne jest podawanie większej ilości witaminy C, która sprzyja zakwaszaniu moczu a tym samym walce z drobnoustrojami (dobra jest np. herbatka żurawinowa lub jej suszone owoce). Dziecko koniecznie musi też  dużo pić – jak najczęściej, w niewielkich porcjach, by więcej siusiać i usuwać zakażony mocz. Na bóle brzucha pomoże ciepły okład, kąpiel lub posadzenie na nocniku z ciepłą wodą.

Próbka moczu do analizy

Mocz najlepiej jest „łapać” rano, jak tylko dziecko się przebudzi. Jest on zagęszczony i najłatwiej wykryć w nim nieprawidłowości. Kup w aptece pojemnik (do badania ogólnego wystarczy zwykły, a gdy lekarz zaleci również posiewu – pojemniczek jałowy). W przypadku niemowlęcia najlepiej sprawdzi się woreczek do pobierania moczu z delikatnym przylepcem (zawartość woreczka od razu trzeba przelać do pojemnika, podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka i zawieź do laboratorium. Do badania wystarczy 50–100 ml.

Jak zapobiegać nawrotom?

Często zmieniaj dziecku pieluszki. Nawet, gdy nie jest jeszcze bardzo ciężka, po dwóch godzinach konieczna jest nowa, czysta. Szczególnie jest to ważne w upalne dni. Po każdej kąpieli dokładnie umyj i wysusz wanienkę, by nie namnażały sie w niej drobnoustroje. Jeżeli dziecko nie nosi już z pieluch, powinno mieć nieobciskające, bawełniane majteczki. Jeśli chodzicie na basen, poszukaj pływalni, która posiada odpowiedni certyfikat czystości wody. Warto to sprawdzać również korzystając z kąpielisk. Jeśli dziecko ma skłonności do takich infekcji, jego dieta powinna być bogata w witaminę C.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 02.03.2012 07:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Mowimyjak.pl - portal poradniczy. Publikujemy porady i informacje, pytania i odpowiedzi. Bezpłatne porady doświadczonych ekspertów, pomoc w każdej sytuacji. Zobacz co wiedzieć powinnna każda mama. Niemowlę, noworodek, przedszkolak, uczeń szkoły - na każdym etapie rozwój Twojego dziecka jest ważny. Sprawdź co dziś bawi dzieci, jak nauczyć dziecko tolerancji, jak wybrać nianię dla malucha, dlaczego dziecko się jąka, jak nagradzać córkę lub syna. Mówimy jak jest, radzimy, informujemy, inspirujemy na każdy temat. Szukaj porady na Mowimyjak.pl. Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.