porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Arcydzięgiel litwor - spawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.
Arcydzięgiel litwor - spawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia. Arcydzięgiel litwor to roślina dwuletnia, dorastająca do 3 m wysokości. ...
Na co pomaga babka lancetowata? Jak i na co ją stosować?

Babka lancetowana – jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Babka lancetowana – jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Babka lancetowata - kiedy ją zbierać i co z niej zrobić?

fot.: Photos.com
Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego i przewlekłego kaszlu. Sprawdź, jak wykorzystać babkę lancetowatą dla zdrowia.

Babka lancetowata - zbiory

Jak wygląda babka lancetowata? Z krótkiego kłącza wyrastają długie, lancetowate liście, skupione w przyziemne rozety. Wyrastają z nich szypułki kwiatostanowe. Kwiatki są drobne, białe do brunatno-różowych, zebrane w kłos.

Liście babki lancetowatej zbieramy w czasie kwitnienia od maja do września, nasiona babki lancetowatej – gdy roślina przekwitnie. Plony suszymy, rozkładając je cienkimi warstwami, w miejscu przewiewnym, ocienionym lub w suszarni w temp. do 50°C.

Babka lancetowata – działanie

Babka lancetowata jest skuteczna w leczenia ran, zwłaszcza trudno gojących się, ropiejących, czyraków i oparzeń. Stosuje się ją także w przypadku biegunek, nieżytów przewodu pokarmowego, spojówek, chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu.

Babka lancetowata – stosowanie

Babka lancetowata w terapii domowej to świeże liście, sok, wyciągi, napary, odwary.

Napary i odwary z babki lancetowatej: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar gotujemy przez 3 minuty. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki w przypadku biegunek, chorobie wrzodowej oraz zapaleniach żołądka i jelit. Stosujemy również do płukania gardła, przemywania ran i okładów.

Sok z babki lancetowatej: uzyskamy przez miażdżenie świeżych liści. Wcieramy w skórę lub pijemy 3 razy dziennie - pół łyżeczki na ćwierć szklanki ciepłej wody – na kaszel i chrypkę.

W kuchni: Młode liście babki lancetowatej dodaje się do sałatek lub gotuje jak kapustę czy szpinak.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bluszcz pospolity - jak wykorzystać go dla zdrowia? Bluszcz pospolity - jak wykorzystać go dla zdrowia?

Bluszcz pospolity to wiecznie zielone pnącze, które dzięki pędom z czepnymi korzeniami łatwo przyczepia się do podłoża. Jego liście mają kształt serca. Kwiaty są biało-zielone i w naszym klimacie...

Biedrzeniec anyż – jak stosować go dla zdrowia? Biedrzeniec anyż – jak stosować go dla zdrowia?

Biedrzyniec anyż stosuje się w dolegliwościach przewodu pokarmowego – na kolki, wzdęcia, nudności i niestrawność. Anyż pomoże także przy przeziębieniach (na uporczywy kaszel) i zapaleniach dróg...

Lipa drobnolistna - jakie ma właściwości lecznicze?  Lipa drobnolistna - jakie ma właściwości lecznicze?

Lipa to drzewo osiągające nawet 40 metrów wysokości, o koronie dość nisko osadzonej. Jej liście są małe i sercowate, a kwiaty o barwie żółtobiałej, intensywnie pachnące, znajdują się po 4-11, na...

Aktualizacja: 20.07.2016 16:21
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.