porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak tanio i zdrowo przetrwać zimę? Meteorolodzy ostrzegali, że obecna zima ma być równie mroźna, jak ...
Morofogia - jak się do niej przygotować? Jak odczytać wyniki badania krwi?

Badanie krwi - co trzeba o nim wiedzieć?

Badanie krwi - co trzeba o nim wiedzieć?

Jak przygotować się do takiego badania? Co warto o nim wiedzieć?

fot.: Photos.com
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić ogólny poziom naszego zdrowia, ale także odkryć wiele przesłanek mogących świadczyć o rozwoju jakiejś poważnej choroby. Jak przygotować się do takiego badania? Co warto o nim wiedzieć?

Na badanie krwi zwykle kieruje nas lekarz, jednak jeśli od dłuższego czasu jesteśmy osłabieni, przemęczeni czy nasza waga bez konkretnego powodu gwałtownie wzrasta lub spada, warto samemu postarać się o skierowanie na morfologię.

Jak przygotować się do morfologii krwi?

Jeśli chcemy, aby wyniki badań krwi były jak najbardziej wiarygodne, pobranie krwi powinno mieć miejsce w godzinach porannych, na czczo. Równie ważne jest zaprzestanie na 3 – 4 dni przyjmowania wszystkich leków nieprzepisanych przez lekarza, w tym m.in. suplementów z witaminami czy preparatów ziołowych. Powinniśmy pamiętać, aby na dzień przed badaniem, zjeść lekką kolację i najlepiej zrezygnować z alkoholu.

Jak odczytać wyniki badań?

Przede wszystkim wyniki badań prawidłowo zinterpretować jest w stanie jedynie lekarz. Nie mniej jednak, gdy otrzymamy wydruk z laboratorium, możemy pokusić się o jego odczytanie. Znajdziemy na nim symbol badania, nasz wynik oraz widełki określające przyjętą normę. Jeśli nasz rezultat mieści się w jej granicach, najprawdopodobniej wszystko jest dobrze. Oznaczenia badań w poszczególnych laboratoriach mogą od siebie odbiegać, ale najpopularniejsze to:

  • WBC – krwinki białe (leukocyty),

  • RBC – krwinki czerwone (erytrocyty),

  • PLT – płytki krwi (trombocyty),

  • LYM - limfocyty,

  • HGB – hemoglobina,

  • OB – szybkość opadania krwinek w osoczu krwi,

  • HTC – stosunek objętości krwinek do całej objętości krwi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niedobór żelaza - jakie badania wykonać? Anemia - jakie objawy i badania?

Jesteś osłabiony, blady, wypadają ci włosy i nie możesz się skoncentrować? Warto zbadać poziom żelaza we krwi.

Aktualizacja: 14.02.2013 14:38
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.