porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są rodzaje soczewek? Które soczewki kontaktowe wybrać? Soczewki kontaktowe dzielimy na rodzaje, biorąc pod uwagę materiał z ...
Produkty sprzyjające obniżeniu ciśnienia, co jeść by obniżyć ciśnienie, jak się odżywiać przy nadciśnieniu tętniczym

Co jeść w nadciśnieniu tętniczym?

Przy nadciśnieniu tętniczym szkodzi tłuszcz zwierzęcy, sól i słodycze. Należy zastąpić je zdrowymi produktami: tłustymi rybami, chudym nabiałem, owocami i warzywami. Trzeba poszukać produktów bogatych w potas i witaminę C, które obniżają ciśnienie oraz wapń i magnez wspomagające działanie potasu.

Co jeść przy nadciśnieniu tętniczym?

 • Dieta niskosodowa, ograniczająca ilość soli w pożywieniu. Zmniejszoną ilość soli można zastąpić ziołami, które  poprawiają smak potraw, solą potasową lub ziołową.

   O ile łatwo jest ograniczyć czy wykluczyć sół z pożywienia przygotowywanego w domu, o tyle należy zwracać uwagę na produkty gotowe. Wiele z nich zawiera znaczne ilości soli, na pewno szkodzące nadciśnieniowcom. Producenci szafują nią, traktując jako środek konserwujący. Trzeba więc wykluczyć produkty wędzone, peklowane, marynowane bądź kiszone, konserwy. Podobnie szkodliwe są słone paluszki, czipsy, orzeszki czy krakersy. 

 • Dieta niskotłuszczowa, ograniczająca ilość tłuszczów w pożywieniu. Zamiast smalcu i masła używaj do smażenia oleju i oliwy. Zamiast tłustego mięsa jedz chude w niewielkich ilościach. Bez ograniczeń jedz tłuste ryby morskie - świeże, nie wędzone i solone!

 • Dieta bezcukrowa. Odstaw słodycze, ciasteczka, desery, cukierki.

 • Bez napojów podnoszących ciśnienie. Wyklucz kawę, czarna herbatę, napoje gazowane, alkohol.

  >>> Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? KLIKNIJ!

  Produkty szczególnie polecane przy nadciśnieniu

 • Szpinak, ziemniaki, pomidory, banany, suszone morele, otręby  - źródła potasu

 • Czosnek i cebula, seler

 • Sok z czarnej porzeczki i aronii

 • Pełnoziarniste produkty zbożowe

 • Chudy nabiał

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.08.2013 14:57
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wielki powrót polskiej aktorki! Katarzyna Wołejnio jest gwiazdą najnowszego programu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.