porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Właściwości aloesu drzewiastego Aloes drzewiasty to wiecznie zielona roślina ma szarozielone, mięsiste, mieczowate ...
Sport to zdrowie? Jakie badania dla amatorów sportu?

Czy osoba uprawiająca amatorsko sport musi się badać u lekarza?

Czy osoba uprawiająca amatorsko sport musi się badać u lekarza?
fot.: Photos.com
Chodzisz na siłownie, pływasz, jeździsz na rowerze, biegasz. To bardzo dobrze, aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło ci się sprawdzić, czy uprawiana przez ciebie dyscyplina rzeczywiście służy zdrowiu? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Nawet wśród zawodowych sportowców, którzy są przecież pod stałą opieką sztabu najlepszych specjalistów, w tym lekarzy, zdarza się nagła śmierć w czasie zawodów. A co z amatorami, którzy zazwyczaj nie konsultują swoich wyczynów sportowych z lekarzem? Tu również zdarzają się tragedie - kilka miesięcy temu na mecie maratonu w Warszawie zmarł młody człowiek. 

>>> Czy bieganie jest zdrowe dla wszystkich? Czy wszyscy mogą biegać? [KLIKNIJ]

Sport to zdrowie?

Owszem, ale tylko pod warunkiem, że ćwiczymy w sposób mądry i zgodny z naszymi możliwościami. Nawet amatorzy powinni być świadomi swojego stanu zdrowia i wydolności organizmu. Wskazane są okresowe badania profilaktyczne i diagnostyczne.

Szczególnie powinni zatroszczyć się o siebie uczestnicy amatorskich zawodów triathlonowych, maratonów, biegów przełajowych, w czasie których organizm jest narażony na długotrwały i intensywny wysiłek obciążający serce. Statystyki pokazują, że blisko połowa wszystkich zgonów w Polsce spowodowana jest chorobami układu krążenia. Nie dotyczy to wyłącznie osób w wieku podeszłym: aż 17% osób pomiędzy 25 a 44 rokiem życia i 29 % osób w przedziale wiekowym 45 – 64 lat umiera na serce. Na zaburzenia kardiologiczne cierpią miliony Polaków, z czego wielu nawet o tym nie wie. Zbyt często bagatelizujemy zagrożenie i nie robimy nic, by chronić swoje serce, a do lekarza trafiamy, gdy nasz stan zdrowia jest już zdecydowanie fatalny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak się przygotować do badań lekarskich? Jak się przygotować do badań lekarskich?

Każdy z nas powinien się systematycznie badać. Warto regularnie, raz w roku, wykonywać przynajmniej podstawowe badania lekarskie, takie jak badanie krwi czy moczu. Badania tego typu pomagają...

Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce? Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce?

Po 50. roku życia zmiany hormonalne dają się we znaki nie tylko gorszą formą i różnymi dolegliwościami. Mogą też przyśpieszyć rozwój chorób sercowo-naczyniowych czy osteoporozy. Dlatego nie zaniedbuj...

Jakie badania zrobić po czterdziestce? Jakie badania zrobić po czterdziestce?

Nowotwory, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca typu 2 rozwijają się w ukryciu, długo nie powodując żadnych dolegliwości. By wykryć te choroby i móc je skutecznie leczyć, niezbędne są...

Aktualizacja: 17.04.2018 22:11
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.