porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego szkodzi nam hałas?
Dlaczego szkodzi nam hałas? Liczba osób, które tracą słuch z powodu nadmiernego hałasu rośnie ...
Chronobiologia - co to takiego?

Czym jest chronobiologia?

Czym jest chronobiologia?

Chronobiologia zajmuje się rytmami biologiznymi, które rządzą życiem wszystkich zywych organizmów.

fot.: sxc.hu
Chronobiologia to dziedzina nauki, zajmująca się zagadnieniami związanymi z rytmem biologicznym, w jakim funkcjonują organizmy żywe - również ludzie. Na czym polega chronobiologia?

Chronobiologia - czym się zajmuje?

Natura nie da się oszukać - jeśli regularnie będziesz zarywać noce, prędzej czy później odbije się to na twoim wyglądzie i stanie zdrowia. A jest tak dlatego, że nasze dobowe funkcjonowanie regulują tzw. rytmy biologiczne. To one sprawiają, że wieczorem chce nam się spać, a rano mamy chęć do działania.

Jako pierwszy zjawisko dobowych rytmów biologicznych opisał francuski astronom de Mairan - w roku 1729 wykazał on, iż dobowe ruchy liści roślin następują zgodnie z rytmem dobowym nawet po przeniesieniu roślin do piwnicy, gdzie trzymane były bez dopływu światła dziennego. W następnych latach dowiedziono, że istnieją związki między ruchami Ziemi wokół własnej osi, a biologicznymi rytmami  życia. Praca całego organizmu zależy i od zmian pór dnia, i od zmian pór roku.

Naukowcy wyróżniają wiele rodzajów rytmów biologicznych: egzo- i endogenne, cyrkadiany - rytmy okołodobowe, księżycowe (28-dniowe), roczne i jedenastoletnie (zgodne z aktywnością słońca).

U człowieka rytmy biologiczne regulują temperaturę ciała, ciśnienie krwi, wydzielanie nerkowe, proces zasypiania i budzenia się, wydzielanie hormonów, istnieje także rytmika dobowa podziałów komórkowych i syntezy DNA. Naukowo dowiedziono, że jest coś takiego, jak zegar wewnątrzkomórkowy, a także geny, które go programują. Badania naukowe wykazały, że nawet jeśli nie wiemy, jaka jest aktualnie pora doby (bo jesteśmy w pomieszczeniu bez okien), to nasz organizm nie przerywa wewnętrznego odliczania (choć proces ten może się nieznacznie zaburzyć). 

Te odkrycia wykorzystuje się w medycynie. Tzw. chronoterapia wykorzystuje zależność działania niektórych leków od pory dnia (stąd zalecenie, by pewne lekarstwa przyjmować rano, a inne wieczorem). Na co dzień znajomość dobowych rytmów biologicznych może pomóc nam we właściwej higienie pracy, odżywiania czy wypoczynku, ma również znaczenie w przypadku pielęgnacji. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 11.09.2013 18:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Barbara Maciejczyk: kim była stewardesa z tupolewa?

Babara Maciejczyk to stewardesa z prezydenckiego Tu-154M, która przed katastrofą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.