porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uniknąć zarażenia bakteriami po skaleczeniu, urazach, ugryzieniu komara? Skaleczenia, urazy, ugryzienia komarów... jak im szybko zaradzić i uniknąć ...
Jak SAMODZIELNIE usunąć kleszcza?

Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY]

Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY]
Kleszcze potrafią niepostrzeżenie wczepić się w skórę i zarazić osobę ugryzioną np. grożną boreliozą fot.: sxc.hu
W ostatnim czasie w parkach i lasach obserwuje się zwiększone występowanie kleszczy. W takiej sytuacji nietrudno zostać ukąszonym. Grunt, żeby szybko zareagować i nie doprowadzić do rozwoju choroby odkleszczowej. Jak samodzielnie usunąć kleszcza i czym to zrobić?

Kleszcze to okropne pajęczaki. Są maleńkie, trudno je dostrzec, a skutki ich ukąszeń mogą być tragiczne. Kleszcze mogą zarazić człowieka różnymi chorobami, m.in. boreliozą, mykoplasmosą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Z tego powodu trzeba jak najszybciej zareagować (przyjmuje się, że w ciągu 12 godzin) i usunąć szkodnika z naszego ciała. Czym to zrobić, żeby pozbyć się go raz na zawsze?

Pęseta w dłoń!

Pęseta to najlepsze narzędzie do usunięcia kleszcza ze skóry. Można to jednak zrobić tylko wtedy, kiedy kleszcz nie zagnieździł się zbyt głęboko. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyjąć z ciała. Nie można nim kręcić czy przymierzać się do wyjęcia kilka razy – przestraszony kleszcz zacznie wymiotować i zwracać wszystkie treści pokarmowe, a to niestety oznacza, że do naszego krwiobiegu dostaną się bakterie, które zwiększą ryzyko zapadnięcia na którąś z nieprzyjemnych chorób odkleszczowych.

Wykorzystaj strzykawkę

Ze strzykawki można szybko przygotować narzędzie do usunięcia kleszcza. Wystarczy obciąć zaślepioną część strzykawki i przełożyć tłok na drugą stronę. Następnie należy przyłożyć strzykawkę do skóry tak, aby kleszcz znalazł się pomiędzy skórą a przygotowanym przez nas tłokiem. Później trzeba stanowczym ruchem pchnąć tłok – różnica ciśnień powinna usunąć kleszcza ze skóry.

>>> Jak postępować w przypadku ukąszenia kleszcza? [KLIKNIJ!]

W aptekach są dostępne specjalne urządzenia do usuwania kleszczy, m.in. haczyki albo lassa. Jeśli wybierasz się na wyprawę do lasu albo na działkę, możesz zaopatrzyć się w taki przyrząd.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY] Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Wiosną i latem wzrasta ryzyko złapania kleszcza. Jeśli jednak znajdziemy na naszym ciele kleszcza, nie panikujmy – jesteśmy w stanie wyjąć go samodzielnie. Jak to zrobić? Jak wyciągnąć kleszcza? Co...

Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze] Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze]

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. W tym roku tematem przewodnim ochodów są choroby przenoszone przez wektory. Jednym z najgroźniejszych wektorów jest kleszcz. Sprawdź jak się przed...

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami przed wyjściem do lasu lub parku? Jak odstraszyć kleszcze?

Jeśli boimy się, że na spacerze ukąsi nas kleszcz, warto zawsze ubrać się tak, aby zasłonić głowę i kończyny. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na spacer do parku lub do lasu? Jak...

Aktualizacja: 06.05.2014 10:54
Autor: K.O.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Łukasz Warzecha - kim jest?

Łukasz Warzecha: dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, członek rady redakcyjnej „Międzynarodowego ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.