porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Naturalna witamina C - gdzie się znajduje, dlaczego warto ją spożywać?
Naturalna witamina C - gdzie się znajduje, dlaczego warto ją spożywać? Witamina C odgrywa niesłychanie istotną funkcję w organizmie. Chroni przed ...
Diosmina to substancja czynna stosowana w niewydolności żylnej, np. gdy masz żylaki. Jakie wady i zalety ma diosmina?

Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?

Substancja o nazwie diosmina jest aktywnym składnikiem leków stosowanych przy niewydolności żylnej, leczeniu żylaków nóg i odbytu, przy obrzękach limfatycznych oraz wspomagająco przy leczeniu odleżyn. Jak działa diosmina? Które leki zawierają diosminę? Jakie są skutki uboczne zażywania diosminy?

Diosmina jest składnikiem leków, które nazywa się flebotropowymi lub flebotonicznymi, co oznacza, że korzystnie wpływają na naczynia żylne. Substancję tę wyizolowano w 1925 r., a pierwszy preparat zawierający niezmikronizowaną diosminę trafił do aptek w 1971 r. Był stosowany w leczeniu przewlekłej choroby żylnej i likwidowaniu objawów żylaków odbytu. Pod koniec lat 80. pojawiły się leki zawierające diosminę zmikronizowaną, czyli o bardzo małych cząsteczkach. Tak wytwarzane leki dwa razy lepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu, pomimo stosowania niższych dawek leku, utrzymuje się odpowiedni efekt terapeutyczny.

>>> Skąd biorą się żylaki? Pierwsze OBJAWY I LECZENIE ŻYLAKÓW [KLIKNIJ!]

Co to jest diosmina?

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany pierwotnie z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Obecnie otrzymywany syntetycznie.

Zalety preparatów z diosminą

Pozytywne działanie diosminy zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Ma ona właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie. Zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając ruchy (perystaltykę) naczyń chłonnych i przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze. Diosmina korzystnie wpływa na elastyczność naczyń i dlatego jest stosowana w leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu (hemoroidach). Kolejną cechą diosminy jest powstrzymywanie wydzielania histaminy – substancji, która rozszerza naczynia żylne i zwiększa ich przepuszczalność, czyli sprzyja powstawaniu obrzęków. Najlepsze efekty lecznicze przynosi stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach. Efektem mikronizacji jest skuteczniejsze przyswajanie substancji czynnej. Diosmina w takiej formie wchłania się z przewodu pokarmowego prawie w 60 proc., podczas gdy ta sama substancja nie poddana takiemu procesowi, zaledwie w 32 proc.

Diosmina: przeciwwskazania

Leki zawierające diosminę są w większości przypadków dobrze tolerowane. Jednak u niektórych osób mogą być przyczyną bólu brzucha, nudności, a niekiedy także wymiotów.  Dlatego należy zachować ostrożność i nie przekraczać dawek podanych przez producenta. Kobiety spodziewające się dziecka mogą przyjmować preparaty z diosminą tylko pod kontrolą lekarza i na jego zalecenie. Natomiast ze względu na brak danych medycznych należy odstawić je w okresie karmienia piersią. Nie ma pewności czy substancja czynna przenika do mleka matki. Ostrożność powinny zachować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe nie tylko na samą diosminę, ale także na pozostałe składniki, które znajdują się w konkretnych preparatach.

Leki zawierające diosminę

Popularne leki, które zawierają diosminę to: Alfavic, Dih, Diohespan max oraz forte, Diosan, Diosminal, Diosminex, Diosmiven, Pelethrocin, Phlebodia, Otrex, Procto-Hemolan control.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kasztanowiec – jak go wykorzystać dla zdrowia? Kasztanowiec – jak go wykorzystać dla zdrowia?

Nie owoce kasztanowca, ale jego kwiaty i kora są najbardziej cenione przez przemysł farmaceutyczny, bo w nich właśnie jest najwyższe stężenie wartościowych związków aktywnych. Sprawdź, na co pomaga...

Preparaty z diosminą – czy są nieszkodliwe? Preparaty z diosminą – czy są nieszkodliwe?

Diosmina to popularny w ostatnim czasie „cudowny” składnik leków na żylaki kończyn dolnych, hemoroidy i innego typu problemy żylne. Pacjenci zastanawiają się jednak często, czy aby na pewno jest...

Preparaty z diosminą bez recepty - jakie są, na co pomagają? Preparaty z diosminą bez recepty - jakie są, na co pomagają?

Osobom, które mają problem z żylakami, skurczami łydek, uczuciem ciężkości nóg i obrzękiem nóg poleca się preparaty z diosminą

Aktualizacja: 04.11.2013 19:01
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.