porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się przygotować do badań lekarskich?
Jak się przygotować do badań lekarskich? Każdy z nas powinien się systematycznie badać. Warto regularnie, raz ...
Kubeczek menstruacyjny. Menstruacja w zgodzie z ekologią

Ekologiczne akcesoria do higieny intymnej dla kobiet. Co zamiast podpasek i tamponów?

Ekologiczne akcesoria do higieny intymnej dla kobiet. Co zamiast podpasek i tamponów?
fot.: kobietapisze.pl
Ekologia wkroczyła już chyba w każdą dziedzinę naszego życia, nawet do sfery najbardziej intymnej. Zagorzałe ekolożki mogą zastąpić tradycyjne tampony lub podpaski ekologicznymi metodami. Czy wiesz, co to kubeczek menstruacyjny i wieloletnia podpaska?

Wiadomo, że ekolodzy za największe zło uznają produkty do jednorazowego użycia, dlatego tak zawzięcie walczą z plastikowymi i styropianowymi opakowaniami. Produkty używane obecnie przez kobiety podczas menstruacji też są jednorazowe (ich rozkład szacuje się na około 300 lat!), a dodatkowo, tak podpaski, jak i tampony, w procesie produkcji podlegają wielu zabiegom obróbki chemicznej. Trzeba też pamiętać, że im bardziej taki produkt jest cienki czy bardziej chłonny lub pachnący, tym więcej zawiera szkodliwych substancji. Ale i tu pojawiła się alternatywa...

>>> Dlaczego warto kupować ekologiczne środki czystości? [KLIKNIJ]

Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów

Na rynku pojawiły się tzw. kubeczki menstruacyjne. To rodzaj pojemnika podobnego do tamponu, podobnie się go również używa. Jest wykonany z nietoksycznego medycznego silikonu, a zatem jest odporny na rozmnażanie się bakterii. Taki kubeczek opróżnia się co 12 godzin, a jego trwałość wynalazcy oceniają na 15 lat. Sama korzyść – ekologicznie, zdrowo, tanio...

Wielorazowe podpaski

Ich używanie nie jest tak wygodne jak jednorazowych podpasek. Ale coś za coś, ekolożka może więc zdecydować się na podpaski frotte lub flanelowe z wkładami z bawełny organicznej. Nie ma w tym zestawie nic sztucznego, więc nie grożą żadne odparzenia, a co ważne krew pochłonięta w taką podpaskę nie ma tego charakterystycznego, znanego wszystkim paniom zapachu.  
Do wielokrotnego użytku podpaski z frotte lub flaneli wsuwa się jeden lub dwa wkłady z bawełny (to zależy od obfitości miesiączki). Gdy podpaski są już zużyte, cały zestaw moczy się najpierw w zimnej, a potem pierze w temperaturze 60 st. Podobno podpaski wielorazowe są tak komfortowe, no i są ekologiczne, że ich użytkowniczki nie chcą już korzystać z normalnych podpasek.       

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 27.09.2014 14:48
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.