porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ultradźwięki: co można nimi leczyć? Ultradźwięki, czyli niesłyszalne dźwięki uśmierzają bóle w kościach. Najskuteczniej działają ...
Podskórny implant antykoncepcyjny - jak działa, komu jest polecany?

Implant hormonalny - co to za metoda antykoncepcji?

Implant hormonalny - co to za metoda antykoncepcji?

Implant hormonalny - co to za metoda antykoncepcji?

fot.: Gettyimages.com
Raz założony implant, chroni przed ciążą przez trzy lata - to ogromna zaleta w porównaniu z tabletkami. Inną zaletą jest jego wysoka skuteczność. Niestety, trzeba za niego sporo zapłacić.

To bardzo nowoczesna metoda antykoncepcji hormonej, w Polce dostępna od kilku lat. Implant ma postać cienkiej pałeczki (średnica: 2 mm) o długości 40 mm. Wszczepia się go pod skórę w górnej części ramienia.

>>> Antykoncepcja: co to jest pierścień hormonalny? jak się go stosuje? [KLIKNIJ]

Jak działa implant hormonalny?

Implant zawiera powoli uwalniający się progestagen. Wszczepiony pod skórę, stale uwalnia ten hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Implant działa na trzy sposoby: hamuje owulację, zagęszcza śluz szyjkowy (w szyjce macicy), który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę oraz hamuje cykliczne dojrzewanie endometrium, co uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia. Implant nie zawiera estrogenów, mogą go więc stosować kobiety karmiące piersią. To bardzo skuteczna metoda antykoncepcji - wskaźnik Pearla wynosi 0,01–0,06.

Sposób zakładania implantu

Zabieg wszczepienia implantu jest szybki i bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilka minut. Implant wsuwa się pod skórę na ramieniu (tej ręki, która nie jest wiodąca) specjalnym aplikatorem. Implant hormonalny można założyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, pod warunkiem że kobieta nie jest w ciąży. Jednak ochrona antykoncepcyjna działa natychmiast (od momentu wszczepienia implantu) tylko wtedy, gdy założenie implantu nastąpi w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu. Gdy implant jest wszczepiony w innym terminie, to przez jakiś czas należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Czas ten określi lekarz podczas wizyty.

Implant hormonalny jest skuteczny przez trzy lata. Ale można go usunąć wcześniej, w dowolnym momencie. Powrót płodności następuje bardzo szybko po usunięciu implantu - już w ciągu miesiąca występują regularne cykle owulacyjne.
Z powodu kosztów nie jest to jednak metoda dostępna dla wszystkich kobiet - cena implantu wraz z zabiegiem wynosi 1200-1500 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Implanty antykoncepcyjne - nowa metoda antykoncepcji. Na czym polega?

Implanty antykoncepcyjne to nowa metoda antykoncepcji. Implant zawierający hormony wszczepia się pod skórę, najczęściej na ramieniu. Ta nowa, wygodna metoda antykoncepcji hormonalnej przeznaczona...

Aktualizacja: 31.03.2014 11:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.