porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kleszcze – co warto wiedzieć? Jak bronić się przed kleszczami? Kleszcze można przynieść zarówno z lasu, jak i miejskiego parku ...
Kleszcze - gdzie występują? Jak się przed nimi chronić? Jak zapobiegać? Co robić, by nie dać się kleszczom?

Jak chronić się przed kleszczami? Gdzie występują kleszcze? Jakie są domowe sposoby ochrony przed nimi?

Jak chronić się przed kleszczami? Gdzie występują kleszcze? Jakie są domowe sposoby ochrony przed nimi?

Kleszcze są tak małe, że trudno je w porę zauważyć

fot.: sxc.hu
Kleszcze występują w zaroślach, na źdźbłach traw i gałęziach krzewów. Wyczuwają dwutlenek węgla i idą tym tropem. Jak chronić się przed kleszczami? Jakie są sposoby ochrony przed kleszczami? Jak je przechytrzyć?

Kleszcze są bardzo małe, dlatego trudno w porę je zauważyć. Ich aparat gębowy składa się ze specjalnej kłujki, która po wbiciu w ciało zamienia się w rodzaj harpuna. Dodatkowo taki "harpun" bardzo trudno jest wyciągnąć. Do wyciągania kleszczy najlepsza będzie pęseta.

Jak chronić się przed kleszczami? Jakie proste sposoby?

Jest kilka prostych metod ochrony przed kleszczami. Jak zatem łatwo przechytrzyć te pajęczaki?

- Na wycieczkę do lasu czy parku zabierajmy buty zakrywające stopy. Wybierajmy te ubrania, które dobrze zakrywają nasze ciało.

- Smarujmy się środkami przeciw kleszczom, które są dostępne bez recepty.

- Są też domowe sposoby: smarujmy ciało olejkami miętowymi lub cytrynowymi. Kleszcze nie znoszą ich zapachu.

- Po powrocie sprawdźmy dokładnie, czy nigdzie nie wpiął nam się kleszcz. Jeśli tak, to spróbujmy wyciągnąć go pęsetą. Sprawdźmy też, czy nasze dzieci lub zwierzaki nie mają nigdzie wpiętych kleszczy.

- Warto także zaszczepić się, profilaktycznie, na kleszczowe zapalenie mózgu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kleszcze – co warto wiedzieć? Jak bronić się przed kleszczami?

Kleszcze można przynieść zarówno z lasu, jak i miejskiego parku czy skwerku. Czym grozi kontakt z kleszczem? Jakie choroby mogą roznosić te pajęczaki?

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami przed wyjściem do lasu lub parku? Jak odstraszyć kleszcze?

Jeśli boimy się, że na spacerze ukąsi nas kleszcz, warto zawsze ubrać się tak, aby zasłonić głowę i kończyny. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na spacer do parku lub do lasu? Jak...

Aktualizacja: 23.05.2013 11:34
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.