porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka?
Jak rozpoznać wadę wzroku u małego dziecka? Małe dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że ...
Zdrowie kobiety - co to jest klimakterium, kiedy się zaczyna i jak długo może trwać?

Jak długo trwa klimakterium?

Jak długo trwa klimakterium?

Kiedy zaczyna się klimakterium i jak długo trwa?

fot.: Photos.com
Złe samopoczucie, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, nieregularne miesiączki - jeżeli masz więcej niż 40 lat, to objawy te mogą oznaczać nadejście klimakterium.

Klimakterium to okres około 10 lat przed ostatnią miesiączką (menopauza) i po niej. Przyczyna leży w wygasaniu czynności hormonalnych jajników. Średni wiek rozpoczęcia klimakterium to - według badań - 51 lat. Możemy mówić o póżnym klimakterium, gdy ostatnia miesiączka wystąpiła pomiędzy 55 a 60 rokiem życia kobiety albo wczesnym, gdy menopauza miała miejsce w wieku 40-45 lat.

>>> Jak sprawdzić czy weszłaś już w okres przekwitania? Czy to już menopauza? [KLIKNIJ]

Klimakterium dzieli się na trzy fazy: premenopauzalną, okołomenozopauzalną i postmenopauzalną. Do pierwszych objawów (na które w pierwszej kolejności zwracają uwagę najbliżsi) należą: zmienność nastrojów, stany depresyjne i lękowe, problemy z koncentracją. Jeżeli chodzi o miesiączkę, to cykle są mniej regularne i bardziej obfite, pomiędzy nimi może dochodzić do plamień.

>>> Menopauza. Jakie są suplementy dla kobiet w menopauzie? [KLIKNIJ]

Klimakterium towarzyszą także silne uderzenia gorąca, nocne pocenie się, problemy z zasypianiem oraz częste bóle głowy. Kobiety najczęściej tyją, niejednokrotnie dopadają je bóle kostno-stawowe. Zmiany w produkcji estrogenu mogą mieć także zwiazek z problemami z układem krążenia, podwyższonym ciśnieniem, osteoporozą.

Dla wielu kobiet pomocna w złagodzeniu objawów klimakterium może być Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) albo przyjmowanie leków na bazie ziół. Musi jednak o tym zadecydować lekarz.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Domowe sposoby na menopauzę - jakie są? Domowe sposoby na menopauzę - jakie są?

Menopauzie towarzyszą zazwyczaj przykre objawy, na które lekarze przepisują silne leki lub hormony, które mocno ingerują w nasz organizm. Jeśli chcesz złagodzić objawy klimakterium, możesz wypróbować...

Premenopauza - jakie są jej objawy, jak o siebie dbać?

Premenopauza, okres poprzedzający ostatnią miesiączkę może trwać od 2 do nawet 10 lat. W tym czasie kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak o siebie...

Aktualizacja: 09.11.2013 12:40
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.