porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Domowe sposoby na menopauzę - jakie są?
Domowe sposoby na menopauzę - jakie są? Menopauzie towarzyszą zazwyczaj przykre objawy, na które lekarze przepisują silne ...

Jak działają leki moczopędne?

Jak działają leki moczopędne?

Jak działają leki moczopędne?

fot.: thinkstockphotos.com
Leki moczopędne, czyli diuretyki, to grupa leków syntetycznych i ziołowych wpływających na pracę nerek. Zwiększają wydalanie moczu, co bywa kłopotliwe, a wraz nim wody i sodu z organizmu. Zmniejszają zatem ilość płynów ustrojowych, dzięki czemu obniżają ciśnienie tętnicze krwi i usuwają obrzęki.

Diuretyki modyfikując pracę nerek, zwiększają produkcję moczu. Usuwając nadmiar sodu, zmniejszają wchłanianie wody w kanalikach nerkowych. Zostaje w nich zatrzymana, a następnie wydalona z moczem. Zmniejsza się w ten sposób ilość płynów ustrojowych, w tym krwi.  Niektóre z z leków syntetycznych obniżają też stężenie innych elektrolitów, przede wszystkim potasu, który działa odwrotnie do sodu. Wspomaga usuwanie wody z organizmu. Dlatego też część pacjentów przyjmujących diuretyki musi stosować suplementację tego składnika mineralnego.  Następstwem jego niedoboru może być bowiem hipokaliemia, powodująca zaburzenia pracy serca.

Diutetyki mogą czasami powodować też zaburzenia przemiany tłuszczów (wzrost stężenia cholesterolu i trójglicerydów), węglowodanów (wzrost poziomu cukru), wzrost stężenia kwasu moczowego. Przyjmując je trzeba pamiętać, że należy zapewnić sobie odpowiednią podaż płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Niebezpieczeństwo takie istnieje zwłaszcza w przypadku osób w podeszłym wieku, które rzadziej odczuwają pragnienie. 

Syntetyczne diuretyki stosuje się głównie w nadciśnieniu i niewydolności serca, ponieważ obniżają ciśnienie tętnicze i zmniejszają obciążenie mięśnia sercowego, a  także w przypadku obrzęków, np. płuc, mózgu. Wykorzystuje się  je także w leczeniu zakażeń układu moczowego i kamicy nerkowej. Jednak wówczas najczęściej stosuje łagodniej działające leki roślinne. Zwierają zioła, np. kłącze perzu, liść brzozy, korzeń lubczyka, liść pokrzywy, ziele nawłoci, ziele skrzypu.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.04.2015 19:25
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Preppers - kto to jest?
Preppers - kto to jest?

Preppers to człowiek przygotowany na każde zagrożenie. Ma wybudowany schron ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.