porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Żółty Tydzień - gdzie i dlaczego warto szczepić się na wirusy wątroby typu A i B?
Żółty Tydzień - gdzie i dlaczego warto szczepić się na wirusy wątroby typu A i B? Akacja Żółty Tydzień, to doskonała szansa na zapoznanie się z ...
Za wiele chorób układu ruchu odpowiedzialny jest zły styl życia.

Jak nie przeciążać stawów? [SPRAWDZONE RADY]

Jak nie przeciążać stawów? [SPRAWDZONE RADY]
fot.: Orrling and Tomer Scheib/CC 3.0
Siedzący tryb życia i unikanie aktywności fizycznej fatalnie wpływa na stawy i mięśnie, stworzone przecież do ruchu. Grzeszymy też złymi przyzwyczajeniami przy wykonywaniu codziennych czynności. A wystarczy kilka drobnych korekt, by stawy były w dobrej formie przez długie lata.

To, jak postępujemy na co dzień, ma ogromny wpływ na zdrowie układu ruchu. Najgorsze są nasze zgubne przyzwyczajenia, które wykonywane codziennie prędzej czy później dadzą o sobie znać bólem stawów. A można się przed tym uchronić. W jaki sposób?

>>> Jak działają ludzkie mięśnie? TEGO NIE WIEDZIAŁEŚ [KLIKNIJ]

  • Zakładając buty, używaj łyżki z długą rączką, by nadmiernie się nie pochylać. Albo uginaj kolana i trzymaj plecy prosto.

  • Noś obuwie na niskim obcasie. Powinno mieć ono elastyczną podeszwą, która amortyzuje wstrząsy w czasie chodzenia.

  • Gdy siedzisz przy biurku, dbaj o prawidłową postawę – wyprostuj się, ściągnij łopatki, opuść barki. Co godzinę wstań, przeciągnij się, przejdź się po pokoju.

  • Korzystaj z akcesoriów ergonomicznych, m.in. podkładki pod mysz i przed klawiaturę, podstawy pod laptop czy tablet, podnóżka, by zmniejszyć przeciążenia stawów i mięśni.

  • Ciężkie rzeczy najlepiej przesuwaj. Jeśli jednak musisz coś podnieść, nie pochylaj się, tylko ugnij nogi i wyprostuj plecy. 

  • Siatki z zakupami noś w obu rękach, by równomiernie rozłożyć ciężar. Torbę podróżną zamień na walizkę z kółkami.

  • Zadbaj o to, by wysokość mebli i blatu w kuchni była dopasowana do twojego wzrostu. Jeśli długo ślęczysz przed komputerem w domu, dobrym pomysłem będzie zakup biurka z regulowaną wysokością blatu.

  • Aby nie pochylać się przy sprzątaniu, używaj szczotki czy mopa z kijem teleskopowym, a w odkurzaczu reguluj długość rury.

  • Śpij na średnio twardym materacu, by zapewnić kręgosłupowi optymalne podparcie.

  • Jeśli masz nadwagę, schudnij. Im więcej ważysz, tym większe jest obciążenie stawów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ból stawów - dieta łagodząca dolegliwości kostne. Ból stawów - dieta łagodząca dolegliwości kostne.

Chorobie zwyrodnieniowej stawów i ich zapalnym schorzeniom może zapobiegać zdrowy styl życia, w tym odpowiedni sposób odżywiania. Zmiana diety może także pomagać w ich leczeniu. Sprawdź, co warto...

Róża – jak wykorzystać ją dla zdrowia? Róża – jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Królowa kwiatów – róża, jest nie tylko składnikiem kosmetyków, ale i licznych preparatów leczniczych. Spośród jej kilkuset odmian najbardziej wszechstronne zastosowanie ma róża dzika. Sprawdź, jak...

Jaki sport jest najlepszy dla stawów? Jaki sport jest najlepszy dla stawów?

Kanapowy tryb życia fatalnie wpływa na stawy, stąd ich ból i sztywność. Antidotum na te problemy jest regularny wysiłek fizyczny, który pozwala zachować młodość ciała. Sprawdź, jakie formy ruchu...

Aktualizacja: 26.09.2014 09:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.