porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć globus histericus?
Jak leczyć globus histericus? Globus histericus - mimo zabawnej nazwy - to schorzenie to ...
Niskie ciśnienie krwi czyli hipotonia. Domowe sposoby na podniesienie zbyt niskiego ciśnienia

Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?

O niskim ciśnieniu krwi mówimy, gdy zbliża się ono do wartości 90/60 mm Hg. Nie wolno tego lekceważyć, bo może być objawem poważnej choroby. Jeśli natomiast okaże się, że taka jest twoja "uroda”, możesz zastosować kilka prostych sposobów, które pozwolą ci podkręcić krążenie krwi i odzyskać energię.

Zbyt niskie ciśnienie krwi objawia się sennością, zmęczeniem, zawrotami głowy. Jeśli często masz takie objawy, lepiej wybierz się do lekarza i upewnij, że nic ci nie dolega. Hipotonia, czyli niedociśnienie może być oznaką choroby układu krążenia lub niedoczynności tarczycy, czy po prostu odwodnienia. Zdarza się jednak często, że zwyczajnie „tak mamy” – organizm funkcjonuje normalnie, wszystko jest w porządku, tylko ciśnienie krwi jest zawsze niskie. Co można wtedy zrobić, by dodać sobie energii?

Jakie napoje podnoszą ciśnienie?

Najprostszym sposobem na pobudzenie krążenia jest wypicie filiżanki kawy lub mocnej czarnej herbaty. Pobudza też guarana – na rynku od dobrych kilku lat są herbaty i gotowe napoje z jej dodatkiem. Warto jednak pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do pobudzających substancji i po jakimś czasie konieczne jest zwiększenie dawki, co nie zawsze jest korzystne.

Dlaczego należy pić więcej płynów?

Jeśli zbyt mało pijesz, dochodzi do zmniejszenia objętości krwi w naczyniach krwionośnych, co automatycznie obniża jej ciśnienie. Pilnuj, by pić co najmniej 2- 2,5 litra płynów dziennie (woda, zupy, soki) i nie zapominaj o piciu zwiększonej ilości wody podczas wysiłku fizycznego i upałów. Uwaga: kawa i czarna herbata działają odwadniająco, więc nie przesadzaj z ich ilością.

Jaka jest dieta niskociśnieniowca?

Zarówno głodzenie się, jak i obfite posiłki mogą powodować spadek ciśnienia. Dlatego jadaj regularnie 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Wybieraj potrawy lekkostrawne i ciepłe. Niektórym osobom pomagają orzechy (zwłaszcza nerkowce), masło klarowane, chleb razowy, gotowane produkty zbożowe, soczewica czarna i ciecierzyca. Warto regularnie jadać zupy i inne potrawy zaprawiane czosnkiem i cebulą, pić soki z marchwi i dyni. Pobudzająco działa też napar z pokrzywy. Mając niskie ciśnienie nie musisz ograniczać ilości soli w diecie, gdyż przyczynia się ona do zatrzymania wody w organizmie.

Aktywność fizyczna podnosi ciśnienie

Nie chodzi o wyczerpujące treningi – gdy dopada cię senność w ciągu dnia, wystarczy kilka skłonów, przysiadów czy szybki 15-20-minutowy marsz. Warto codziennie zaplanować sobie co najmniej 30 minut na bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Poranna gimnastyka czy 20-minutowy marszobieg to dobry rozruch na początek dnia.

Codzienne rytuały pomagają niedociśnieniowcom

Gdy wstajesz po nocnym odpoczynku, najpierw opuść nogi i chwilę posiedź na łóżku, aż przestanie ci się kręcić w głowie. Weź naprzemienny prysznic, opłukując ciało strumieniem gorącej i zimnej wody. Gdy rano lub w ciągu dnia dopadają cię zawroty  głowy, połóż się z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca. Jeśli musisz wstać z krzesła, a czujesz, że ci się kręci w głowie, mocno zaciśnij pięści i dopiero wstań. Sprawdzonym sposobem na podniesienie ciśnienia jest obliczanie w pamięci skomplikowanego zadania matematycznego.

Rajstopy uciskowe - dlaczego warto je nosić?

Noszenie specjalnych rajstop o kontrolowanym ucisku (zakładamy je na leżąco, przed wstaniem z łóżka) to dobra metoda profilaktyki niedociśnienia. Rajstopy uciskowe ułatwiają krążenie krwi i jej powrót do serca. Uwaga: rajstopy uciskowe (dostępne w aptekach) mają różny stopień ucisku i powinny być indywidualnie dopasowane, warto się więc wcześniej poradzić lekarza.

Pobudzające zapachy

Niskocośnieniowcom służy też aromaterapia. Zalecane jest stosowanie olejków: rozmarynowego i tymiankowego, miętowego, cytrynowego, bergamotowego i szałwiowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 28.01.2014 14:44
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.