porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się alergii?
Jak pozbyć się alergii? Jak pozbyć się dokuczliwej alergii? Lato to czas nieprzyjazny dla ...
Przed gastroskopią - jak należy przygotować się do badania?

Jak przygotować się do gastroskopii?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala ocenić górną część przewodu pokarmowego. Dzięki temu badaniu lekarz będzie w stanie zobaczyć przełyk czy żołądek.

Gastroskopia polega na wprowadzeniu przez jamę ustną pacjenta endoskopu, który następnie przesuwany jest przez przełyk do żołądka. Badanie nie należy do przyjemnych, jednakże jest bardzo skuteczne w ocenie stanów zapalnych, nowotworowych oraz innych zmian w górnym odcinku pokarmowym.

>>> Zgaga, wzdęcia, nudności, problemy z przemianą materii. Jak dbać o układ pokarmowy, by ich uniknąć? (KLIKNIJ)

Jak przygotować się do gastroskopii?

Bardzo ważne, aby w dniu badania być na czczo, ponieważ zalegająca treść żołądkowa utrudniłaby badanie i spowodowała wymioty, które z rurką w gardle mogłyby spowodować poważne komplikacje podczas badania. Najlepiej więc nie jeść i nie pić nawet do 12 godzin przed badaniem endskopowym. Podczas gastroskopii pacjent leży na lewym boku, jama ustna i gardło jest znieczulana specjalnym płynem w spraju, który zniweluje odruch wymiotny.

Podczas gastroskopii lekarz może dokładnie obejrzeć przewód pokarmowy, pobrać wycinki do badania, a także na przykład usunąć polipy.

Ważne, aby przed badaniem wyjąc protezy zębowe oraz poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, towarzyszących chorobach (zwłaszcza sercowych) oraz o ewentualnej ciąży. Gastroskopię można wykonać także w płytkim znieczuleniu ogólnym, jednakże badanie nie jest aż tak nieprzyjemne, aby koniecznie stosować obciążające organizm znieczulenia. 

>>> Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny? (KLIKNIJ)

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.07.2013 15:54
Autor: bazylia
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.