porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto może stosować tabletki antykoncepcyjne?
Kto może stosować tabletki antykoncepcyjne? Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod ...
Dla dziecka molestowanie seksualne jest koszmarem. Gdy masz chociaż cień podejrzenia, że jakieś dziecko jest tak krzywdzone, bądź czujny i reaguj! Oto objawy, które mogą o tym świadczyć.

Jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane seksualnie?

Jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane seksualnie?

Dla dziecka molestowanie seksualne jest koszmarem. Gdy masz chociaż cień podejrzenia, że jakieś dziecko jest tak krzywdzone, bądź czujny i reaguj! Oto objawy, które mogą o tym świadczyć.

fot.: Photos.com
Wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych to sprawa poważna i bolesna, a dla dziecka, które jest obiektem takich zachowań - bardzo wstydliwa. Dziecko rzadko kiedy samo mówi o tym, co się stało. Dlatego tak ważna jest umiejętność zauważenia niepokojących sygnałów przez osoby dorosłe.

Krzywdzone dzieci zwykle sygnalizują problem w sposób mniej lub bardziej zawoalowany. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymienione poniżej sygnały i zachowania dziecka mogą, ale nie muszą świadczyć o molestowaniu seksualnym. Każdy z objawów wymaga bacznej obserwacji i dyskretnego postępowania z dzieckiem. 

Objawy wykorzystywania seksualnego dzieci

Najłatwiejsze do zauważenia są ślady na ciele, takie jak zaczerwienienia, otarcia naskórka i siniaki w okolicach ust, odbytu, narządów płciowych i ud, ból lub krwawienie z okolic intymnych albo gardła, stany zapalne narządów płciowych, choroby przenoszone drogą płciową. Molestowane dzieci często też moczą się w nocy, mogą popuszczać kał.

Również niektóre zachowania dzieci mogą świadczyć o molestowaniu seksualnym. Mówi się wtedy o nadmiernej seksualizacji dziecka. Ma ono miejsce w sytuacji, gdy dziecko używa słów związanych z seksualnością lub posiada wiedzę na ten temat niestosowną do swojego wieku, np. obsesyjnie interesuje się seksem i mówi o nim głośno, używa intymnej terminologii, którą mogło usłyszeć od kogoś dorosłego. Może również dojść do dziwnych zachowań dziecka, takich jak dotykanie narządów płciowych innych dzieci, obnażanie swoich narządów płciowych, rysowanie genitaliów itp. Najmłodsze dzieci często naśladują zachowania, których doznają podczas molestowania, przenosząc je do zabawy, na przykład w specyficzny sposób bawią się lalkami czy misiami.

>>> Pedofilia – co to jest? Jak ją rozpoznać? Jakie zachowania oznaczają pedofilię? [KLIKNIJ!]

Nigdy nie należy bagatelizować takich objawów. Jeśli zauważysz u swojego dziecka jeden z nich, postaraj się zachować spokój i wyjaśnić sprawę w spokojnej rozmowie. Możesz także skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub zadzwonić na numer telefonu zaufania, gdzie uzyskasz porady, jak postępować w tej sytuacji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 15.10.2013 13:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?
Tomasz Średniawa, partner Anety Kopacz, reżyserki filmu Joanna - KIM JEST?

Film "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz jest jedną z polskich ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.