porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nie przeciążać stawów? [SPRAWDZONE RADY]
Jak nie przeciążać stawów? [SPRAWDZONE RADY] Siedzący tryb życia i unikanie aktywności fizycznej fatalnie wpływa na ...
O czym należy pamiętać przed badaniem krwi czy moczu?

Jak się przygotować do badań lekarskich?

Jak się przygotować do badań lekarskich?

O czym należy pamiętać przed badaniem krwi czy moczu?

fot.: thinkstockphotos.com
Każdy z nas powinien się systematycznie badać. Warto regularnie, raz w roku, wykonywać przynajmniej podstawowe badania lekarskie, takie jak badanie krwi czy moczu. Badania tego typu pomagają stwierdzić, czy coś złego nie dzieje się w naszym organizmie.

Pamiętajmy, że objawy wielu chorób pojawiają się z pewnym opóźnieniem.  Jak się przygotować do podstawowych badań lekarskich?

>>> Jak przygotować się do badań lekarskich? [KLIKNIJ!]

Podstawowym badaniem lekarskim jest badanie krwi i moczu. Jeśli chodzi o analizę krwi, to zazwyczaj sprawdza się morfologię. OB, stężenie glukozy oraz poziom cholesterolu. Podpowiadamy, jak się przygotować do tych badań lekarskich.

Morfologia krwi

Krew oddaje się z samego rana i trzeba być na czczo (od ostatniego posiłku powinno upłynąć przynajmniej 8 godzin). Ok. godziny przed badaniem dobrze jest wypić szklankę wody – rozrzedzi nieco krew, dzięki czemu łatwiej będzie ją pobrać. Na dzień przed badaniem krwi zaleca się odpoczynek, rezygnację z dużego wysiłku fizycznego, co mogłoby na poziom białych ciałek we krwi.

Odczyn Biernackiego

OB, czyli odczyn Biernackiego, to badanie szybkości opadania erytrocytów (czerwonych krwinek) w osoczu w ciągu godziny. Na podstawie tego badania można sprawdzić, czy w organizmie nie ma stanu zapalnego czyli nie rozwija się żadna choroba. Do tego badania trzeba się przygotować podobnie jak do morfologii. Zaleca się jednak, aby nie przeprowadzać tego badania u kobiet w trakcie miesiączki – OB może być wówczas nieco podwyższone.

Stężenie glukozy we krwi

W badaniu tym chodzi przede wszystkim o wczesne wykrycie cukrzycy. W tym przypadku postępujemy również jak we wcześniej opisanych badaniach, chyba że lekarz zlecił na tzw. test obciążenie glukozą – wówczas krew musimy mieć pobrana dwukrotnie – godzinę i 2 godziny po wypiciu specjalnie przyrządzonego roztworu z glukozą.

Cholesterol

Na podstawie badania poziomu cholesterolu można wykryć miażdżycę. Na badanie przychodzimy rano, na czczo, a czas jaki powinien minąć od ostatniego posiłku to ok.15 godzin.

Badanie moczu

Analiza moczu pozwala wykryć nie tylko zapalenie dróg moczowych, ale także cukrzycę oraz wirusowe zapalenie wątroby. Przed badaniem należy kupić w aptece specjalny, jałowy pojemnik na mocz. Dzień przed badaniem moczu nie powinno się jeść dużej ilości barwników (np. buraków) – zmieniają kolor moczu. Do badania używamy pierwszego porannego moczu (po wcześniejszym podmyciu się). Powinien to być mocz z tzw. środkowego strumienia. Próbkę moczu zaleca się odnieść do analizy w ciągi 2 godzin.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce? Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce?

Po 50. roku życia zmiany hormonalne dają się we znaki nie tylko gorszą formą i różnymi dolegliwościami. Mogą też przyśpieszyć rozwój chorób sercowo-naczyniowych czy osteoporozy. Dlatego nie zaniedbuj...

Czy osoba uprawiająca amatorsko sport musi się badać u lekarza? Czy osoba uprawiająca amatorsko sport musi się badać u lekarza?

Chodzisz na siłownie, pływasz, jeździsz na rowerze, biegasz. To bardzo dobrze, aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło ci się sprawdzić, czy uprawiana...

Kalendarz badań lekarskich. Jakie badania i jak często powinni wykonywać mężczyźni?

Każdy mężczyzna powinien poddawać się profilaktycznie badaniom - dla zachowania dobrego zdrowia nie wystarczy bowiem odpowiednia dieta i ruch. Sprawdźcie, w jakim wieku i jak często powinni badać się...

Aktualizacja: 26.09.2014 10:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.