porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Sanatoria. Jakie choroby leczyć w górach, nad morzem i w lesie?
Sanatoria. Jakie choroby leczyć w górach, nad morzem i w lesie? Sanatoria oferują wiele zabiegów, dzięki którym można wyleczyć różne choroby, ...
Sanatoria: co zrobić, żeby wyjechać? Jakie formalności w NFZ?

Jak załatwić sanatorium krok po kroku? Jak się dostać do sanatorium? Formalności w NFZ

Jak załatwić sanatorium krok po kroku? Jak się dostać do sanatorium? Formalności w NFZ

Sprawdź, jak załatwić wyjazd do sanatorium

fot.: Photos.com
Sanatorium to świetna okazja do tego, by zatroszczyć się o zdrowie, a jednocześnie odpocząć od trudów dnia codziennego. Aby załatwić sanatorium, trzeba przejść przez kilkuetapową procedurę. Jak to wygląda? Mówimy, jak się dostać do sanatorium.

W uzdrowisku można się leczyć na trzy sposoby: w sanatorium, w szpitalu sanatoryjnym albo ambulatoryjnie. Turnus w sanatorium odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego, trwa nie mniej niż 21 dni i jest częściowo odpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji trwa zaś 28 dni, również jest częściowo odpłatny i w ramach urlopu wypoczynkowego.

Jak załatwić sanatorium? Pierwszy krok: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Skierowanie na leczenie sanatoryjne wystawia lekarz (pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista), który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ. Należy mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta potwierdzony przez aktualne badania (lekarz wpisuje wszystko do formularza). W skierowaniu może wskazać konkretne sanatorium i rodzaj leczenia, ale nie jest to wiążące dla specjalisty z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Drugi etap: skierowanie musi potwierdzić NFZ

Skierowanie przekazujemy do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego dla miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście lub pocztą, albo też robi to za nas lekarz wystawiający skierowanie. W oddziale NFZ balneolog, czyli specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii, ocenia skierowanie, może też zażądać od lekarza wystawiającego je dodatkowej dokumentacji lub skierować pacjenta na dodatkowe badania.

Trzeci krok: NFZ podejmuje decyzję

NFZ ma 30 dni na wydanie decyzji, ale może się to wydłużyć na czas do 14 dni, jeśli NFZ żąda dodatkowej dokumentacji lub dodatkowych badań. Jeśli decyzja jest pozytywna, pocztą przychodzi potwierdzenie skierowania (nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia). Potwierdzone skierowanie ma 18 miesięcy ważności.

Na wyjazd do sanatorium w ramach NFZ można liczyć nie częściej niż raz na 1,5 roku. Czas oczekiwania jest różny w zależności od oddziału NFZ. 

Co się dzieje, jeśli rezygnujesz ze skierowania?

Jeśli rezygnujesz z wyjazdu do sanatorium, musisz jak najszybciej wysłać informację do NFZ wraz z uzasadnieniem swojej decyzji. Jeśli zostanie ono uznane przez NFZ, dostajesz nowy termin wyjazdu. Jeśli nie, niestety trzeba zaczynać procedurę od początku i starać się o nowe skierowanie od lekarza.

Kto ponosi koszty leczenia sanatoryjnego?

Z własnej kieszeni płaci się za część wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość dopłaty zależy od konkretnego sanatorium. Wyjazd odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci NFZ, za dodatkowe musimy zapłacić sami. Samodzielnie pokrywamy także koszty podróży do sanatorium i z powrotem. 

Najwięcej kosztuje pobyt w sanatorium w okresie od 1 maja do 30 września.

Kto nie płaci za sanatorium?

Sanatorium jest bezpłatne dla:

  • dzieci i młodzieży do 18. roku życia lub do 26., jeśli się kształcą;
  • osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu (bez względu na wiek);
  • dzieci uprawnionych do renty rodzinnej.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Sanatoria. Jakie choroby leczyć w górach, nad morzem i w lesie? Sanatoria. Jakie choroby leczyć w górach, nad morzem i w lesie?

Sanatoria oferują wiele zabiegów, dzięki którym można wyleczyć różne choroby, albo przynajmniej złagodzić ich objawy. Lokalizacja sanatorium ma jednak znaczenie – co innego wyleczymy w...

Sanatorium bez skierowania: jak załatwić? Jakie koszty?

Zdrowotny pobyt w sanatorium możemy załatwić na własną rękę, omijając procedury NFZ. Jak to zrobić? Jak załatwić sanatorium bez skierowania? Ile to kosztuje? Sprawdź nasz poradnik.

Wyjazd do sanatorium. Do czego masz prawo? Ile to kosztuje?

Zanim wyjedziesz do sanatorium, sprawdź, do czego masz w nim prawo. Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do sanatorium? Ile dopłacimy z własnej kieszeni? Odpowiadamy na te pytania!

Aktualizacja: 26.05.2013 15:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?
Maddinka nie żyje. Kim byla znana blogerka modowa?

Kim była Maddinka, 27-letnia blogerka modowa, która zmarła nagle we ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.