porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Alergia na roztocza. Dlaczego trzeba często zmieniać pościel? Początek sezonu grzewczego wiąże się z nasileniem reakcji alergicznych na ...
Jak zregenerować uszkodzoną wątrobę? Jak dbać o wątrobę - nieinwazyjne metody regeneracji wątroby

Jak zregenerować wątrobę?

Jak zregenerować wątrobę?

W regeneracji nadwyrężonej wątroby najważniejsza jest dieta, która nie będzie obciążała tego organu.

fot.: Photos.com
Wątroba słynie ze swoich możliwości regeneracyjnych. Czasami jednak ilość toksyn, jakie jej dostarczamy, jest zbyt duża i zaczynamy odczuwać dolegliwości związane z przeciążeniem, albo wręcz uszkodzeniem wątroby. Jak możemy pomóc naszej wątrobie w regeneracji?

Regeneracja wątroby: dieta

Na regeneracjeę wątroby znacząco wpływa nasza dieta. Opracowano nawet szczegółową dietę zwaną wątrobową - jest to dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem błonnika.

Dieta ta opiera się na pięciu małych posiłkach w ciągu dnia, zakłada ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu i jest bogata w witaminy C i E. Stosując dietę wątrobową nie można jeść potraw smażonych. Zawartość podstawowych składników w całodziennej diecie powinna wynosić mniej więcej: 65-90 g białka, 40-50 g tłuszczu i 345 g węglowodanów.

Należy spożywać ok. 2,5 l wody dziennie, a kolacje jeść nie później niż 2 godziny przed snem.

Regenaracja wątroby: produkty zakazane

Jeśli chcemy zregenerować wątrobę powinniśmy jak ognia unikać wszystkich produktów, które mogą ja dodatkowo ją uszkodzić. Dlatego też trzymajmy się z dala od alkoholu, wykluczmy też leki, których nie musimy przyjmować.

Regeneracja wątroby: lecznicze zioła

Substancji korzystnie działających na naszą wątrobę dostarcza nam natura. Najpopularniejszą substancją, której lecznicze działanie na wątrobę zostało potwierdzone, jest ostropest plamisty.

Oprócz tego regenerująco działa na ten narząd karczoch, który chroni komórki wątrobowe przed uszkodzeniem, a także wspomaga produkcję żółci i procesy trawienne.

Pomocny w regeneracji wątroby będzie także mniszek lekarski, który możemy spożywać przykładowo w postaci naparu. Mniszek ma działanie przeciwzapalne i żółciopędne, co ułatwia wątrobie oczyszczanie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wątroba - jak o nią dbać? Wątroba - jak o nią dbać?

Wątroba to organ wieloczynnościowy. Wątroba przetwarza składniki odżywcze na lepiej przyswajalne, odtruwa nasz organizm z toksyn, produkuje niezbędną w procesie trawienia żółć, magazynuje m.in....

Aktualizacja: 04.10.2013 13:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?
Michał Malitowski kończy karierę. Dlaczego?

Ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba! Michał Malitowski ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.