porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uniknąć bólu w plecach? Kilka prostych porad
Jak uniknąć bólu w plecach? Kilka prostych porad Siedzący tryb pracy, noszenie zbyt ciężkich toreb, czy nieprawidłowe postawy ...
Zdrowie człowieka - co jeść przy nadciśnieniu?

Jaką dietę stosować przy wysokim ciśnieniu?

Jaką dietę stosować przy wysokim ciśnieniu?

Jaką dietę stosować przy wysokim ciśnieniu?

fot.: Photos.com
Nadciśnienia, nawet niewielkiego, nie można lekceważyć, gdyż może ono doprowadzić do uszkodzenia niektórych narządów. Szczególnie narażone są: serce, nerki i mózg. Pomocna w leczeniu jest dieta.

Nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. Przy bardzo wysokim ciśnieniu, konieczne jest leczenie farmakologiczne połączone z odpowiednią dietą i zmianą trybu życia (więcej ruchu). Przy niewielkich przekroczeniach normy, pomagają dieta i ruch. Co jeść i pić, a czego nie, by ciśnienie nie przekraczało wartości 140/90 mm HG?

>>> Jakie ciśnienie jest prawidłowe? Prawdy i mity o ciśnieniu tętniczym krwi [KLIKNIJ]

Podwyższone ciśnienienie to sygnał, by zwrócić uwagę m.in. na liczbę wypijanych dziennie kaw, czarnych herbat i drinków, ilość spożywanej soli oraz cukru. Z codziennej diety powinny zniknąć słone paluszki, chipsy, solone orzeszki, produkty wędzone i peklowane, konserwy, kostki rosołowe, zupy w proszku - to ze względu na dużą zawartość soli. Zamiast niej do poprawienia smaku potraw dobrze stosować sól ziołową oraz różne przyprawy (majeranek, piertuszkę, koperek itp.). Do minimum powinno się ograniczyć słodycze, kawę, napoje gazowane i alkohol.

W diecie osoby chorującej na nadciśnienie powinny się znaleźć: pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce, ryby (zawierają tłuszcze omega-3), nabiał (chudy), tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych, herbaty owocowe i ziołowe. Korzystne jest spożywanie produktów bogatych w potas (banany, melony, brokuły, pomarańcze, ziemniaki, ananasy).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak badać ciśnienie tętnicze krwi? Jak badać ciśnienie tętnicze krwi?

Podwyższone ciśnienie krwi to częsta dolegliwość ludzi w średnim i starszym wieku. Podpowiadamy w jaki sposób badać ciśnienie tętnicze krwi i jak przygotować się do takiego badania, by wyniki były...

Czy norma ciśnienia tętniczego zależy od naszego wieku? Czy norma ciśnienia tętniczego zależy od naszego wieku?

To nieprawda, że im więcej masz lat, tym wyższe ciśnienie tętnicze krwi uznaje się za prawidłowe. Normy ciśnienia są takie same dla wszystkich dorosłych, niezależnie od wieku. Nie ulega też zmianie...

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, to przewlekła choroba, której przyczyny somatyczne (cielesne) w 90% przypadków nie są znane. Na szczęście wiadomo jak zapobiegać i zwalczać nadciśnienie. Leczenie nadciśnienia...

Aktualizacja: 19.03.2014 21:39
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?

Zygmunt Miłoszewski - to do niego należał rok 2014. Autor powieści ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.