porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są objawy braku potasu w organizmie? Potas odpowiedzialny jest za prawidłową pracę układu nerwowego i krwionośnego. ...
Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania i leczenia chorób stawów.

Jaki sport jest najlepszy dla stawów?

Jaki sport jest najlepszy dla stawów?
fot.: thinkstockphotos.com
Kanapowy tryb życia fatalnie wpływa na stawy, stąd ich ból i sztywność. Antidotum na te problemy jest regularny wysiłek fizyczny, który pozwala zachować młodość ciała. Sprawdź, jakie formy ruchu najbardziej służą stawom, a co może im szkodzić.

Na choroby stawów „pracujemy” całe życie. Sprzyja im siedzący tryb życia i brak ruchu, co prowadzi do nadwagi, osłabienia mięśni i szybszego zużywania się chrząstek stawowych.

Elastyczne stawy

Systematyczny wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, a dzięki temu stabilizuje stawy, co zapewnia im elastyczność i ochronę. Ruch ma ogromne znaczenie dla prawidłowego odżywiania chrząstki stawowej - gdy jest dobrze ujędrniona i uwodniona, jest też odporna na przeciążenia i urazy.

Najlepiej ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przez ok. 30 minut. Co wybrać?

Stawy - co im służy

  1. Spacer – uaktywnia stawy, sprzyja odżywieniu chrząstki stawowej.

  2. Nordic walking – odciąża stawy dzięki temu, że używa się kijków. Ważne jest, by dobrze dopasować sprzęt i chodzić prawidłowo technicznie, dlatego warto skorzystać z pomocy instruktora.

  3. Jazda na rowerze – wpływa na wydzielanie mazi stawowej. Jest dobra dla stawów, jeśli jeździsz po równej powierzchni i unikasz rowerów wyścigowych czy górskich, które wymuszają nienaturalną pozycję.

  4. Pływanie – odciąża stawy i poprawia metabolizm chrząstki stawowej.

  5. Ćwiczenia rozciągające – poprawiają ruchomość i elastyczność stawów.

Stawy - co im szkodzi

  1. Bieganie – przeciąża stawy. Wpływa na to zwłaszcza zła technika biegania, np. kiedy stopa ląduje na pięcie, a nie na śródstopiu. 

  2. Ćwiczenia siłowe (np. z ciężarkami) – zbyt duże obciążenia są groźne dla stawów, dlatego najlepiej ćwiczyć pod okiem trenera.

  3. Aerobik – intensywne ćwiczenia, wypady, wielokrotne powtórzenia powodują spore obciążenie stawów. Mniej groźny jest aerobik o maksymalnie średniej intensywności.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ból stawów - dieta łagodząca dolegliwości kostne. Ból stawów - dieta łagodząca dolegliwości kostne.

Chorobie zwyrodnieniowej stawów i ich zapalnym schorzeniom może zapobiegać zdrowy styl życia, w tym odpowiedni sposób odżywiania. Zmiana diety może także pomagać w ich leczeniu. Sprawdź, co warto...

Róża – jak wykorzystać ją dla zdrowia? Róża – jak wykorzystać ją dla zdrowia?

Królowa kwiatów – róża, jest nie tylko składnikiem kosmetyków, ale i licznych preparatów leczniczych. Spośród jej kilkuset odmian najbardziej wszechstronne zastosowanie ma róża dzika. Sprawdź, jak...

Zioła na na bóle stawów i kręgosłupa - jakie pomogą? Zioła na na bóle stawów i kręgosłupa - jakie pomogą?

Bolą cię stawy, kręgosłup i mięśnie - zafunduj sobie kąpiel z dodatkiem ziół. Jakie zioła zaparzyć na bóle kostno-stawowe? Co pomoże na ból kręgosłupa?

Aktualizacja: 01.11.2014 19:38
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.