porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
TRENING PAMIĘCI. Skleroza w ryzach: jak nie pozwolić pamięci zapominać? Jak trenować pamięć? Na czym polega trening pamięci? Trening pamięci pozwala nam łatwiej zapamiętywać. Zdolność zapamiętywania na dłużej ...
Menopauza - kiedy terapia hormonalna, a kiedy fitoestrogeny?

Jakie suplementy dla kobiet w menopauzie?

Jakie suplementy dla kobiet w menopauzie?

Przekwitanie nie musi koszmarem, który trzeba jakoś przetrzymać.

fot.: Photos.com
W organizmie dojrzałej kobiety, wraz z upływającym czasem, jest coraz mniej żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. To właśnie jest przyczyną występowania nieprzyjemnych objawów, które nazywamy objawami menopauzy.

Wbrew powszechnej opinii przekwitanie nie musi koszmarem, który trzeba jakoś przetrzymać. To naturalny i nieodwracalny proces biologiczny, polegający na rozchwianiu równowagi hormonalnej, którego przyczyną jest coraz mniejsze wydzielanie estrogenów przez jajniki. Można powiedzieć, że ile kobiet, tyle sposobów na menopauzę.

Niektóre panie, po konsultacji z lekarzem, stosują terapię hormonalną, bo nie chcą się zmagać z dokuczliwymi uderzeniami gorąca, bezsennością czy zmianami nastroju. Inne nie chcą przyjmować sztucznych hormonów, bo obawiają się zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Są też kobiety, u których menopauza przebiega łagodnie, ale niektóre objawy są dla nich uciążliwe. Tym paniom można polecić hormony roślinne, czyli fitoestrogeny.

Hormony roślinne - fitoestrogeny - kiedy je brać?

Ich zaletą jest to, że łagodzą wypadowe objawy menopauzy, jak poty, bezsenność, rozdrażnienie. Wadą zaś jest to, że nie zapobiegają chorobom rozwijającym się w okresie menopauzy, np. schorzeniom układu krwionośnego. W polskich aptekach najwięcej jest preparatów na bazie soi, najpopularniejszego fitoestrogenu. Fitoestrogeny są to substancje roślinne naśladujące ludzkie hormony. Efekt ich działania jest ponad tysiąckrotnie słabszy od tego, który wywiera, np. 17 B-estradiol. Substancje te dzieli się na 3 główne grupy:
- izoflawony - występują w warzywach strączkowych, głównie w soi,
- lignany - stanowią składnik ścian komórkowych (zboża, nasiona lnu) i są uwalniane w wyniku działania bakterii jelitowych na ziarna zbóż,
- kumestany - bardzo bogate w fitoestrogeny, nie znajdują się w składnikach ludzkiego pożywienia, ale z ich dobrodziejstw korzystają zwierzęta, które jedzą czerwoną koniczynę.

Kobiety w tym okresie menopauzy wymagają opieki lekarskiej i coraz chętniej korzystają ze wsparcia farmakologicznego. A zatem, czy można żyć w zgodzie z menopauzą? Można. Trzeba tylko ją poznać, a potem odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, aby pozostać piękną, nadal atrakcyjną i pełną życia pięćdziesięciolatką. Wybór zawsze należy do kobiety. W aptekach jest wiele preparatów, które ułatwiają przetrwanie okresu menopauzy. O ich stosowaniu warto porozmawiać ze swoim ginekologiem lub lekarzem opieki podstawowej. Ten podpowie, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Siemię lniane - jakie ma wartości odżywcze i właściwości lecznicze? Siemię lniane - jakie ma wartości odżywcze i właściwości lecznicze?

Nasiona lnu wspomagają proces odchudzania, pobudzają układ trawienny oraz poprawiają ogólną odporność organizmu. Oprócz tego siemię lniane wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu...

Fitoestrogeny – jakie mają działanie? Gdzie występują? Fitoestrogeny – jakie mają działanie? Gdzie występują?

Estrogeny to grupa hormonów płciowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Po menopauzie ich ilość maleje. Wtedy należy zastąpić je fitoestrogenami, czyli estrogenami...

Dieta w okresie menopauzy. Co jeść, aby nie przytyć? Dieta w okresie menopauzy. Co jeść, aby nie przytyć?

Wiele kobiet w okresie menopauzy znacznie przybiera na wadze. Nie tylko dlatego, że w ciele gromadzi im się woda, ale i z tego powodu, że znacznie zwalnia metabolizm. Tkanka tłuszczowa odkłada się...

Aktualizacja: 29.09.2014 13:48
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.