porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOTYKAJ I WYGRYWAJ ŻYCIE - ważna akcja społeczna
DOTYKAJ I WYGRYWAJ ŻYCIE - ważna akcja społeczna WYSTARTOWAŁA akcja charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. Głównym jej celem jest promocja profilaktyki ...

Jesienią zadbaj o wzrok!

Jesienią zadbaj o wzrok!
fot.: materialy prasowe
Spędzanie długich godzin przed komputerem, nieodpowiednia dieta i siedzący styl życia, palenie tytoniu - to wszystko ma wpływ na jakość naszego widzenia. Sprawdź, co zrobić, aby zatroszczyć się o dobro swoich oczu i utrzymać je w dobrej kondycji.

Kontroluj wzrok u specjalisty

Chcąc zatroszczyć się o swój wzrok, nie unikaj wizyt u specjalisty - optometrysty i okulisty, i regularnie badaj wzrok. Wizytę kontrolną w przypadku osób dorosłych najlepiej odbywać minimum co 2 lata. Jest to dolna granica, ponieważ można umawiać się znacznie częściej – zwłaszcza jeśli mamy wadę wzroku i pragniemy kontrolować jej postęp. Po przekroczeniu 40. roku życia badania kontrolne należy wykonywać raz na 12 miesięcy. Okazuje się, że większość poważnych problemów ze wzrokiem można byłoby wyeliminować, gdyby tylko odpowiednio wcześnie skontrolować wzrok u specjalisty.

Korzystaj z okularów

Ale tylko tych sprawdzonych. – Nie kupuj okularów w supermarkecie czy na okolicznym bazarku, ponieważ możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Jeśli zależy Ci na tym, by nosić okulary cały dzień, zwróć uwagę, by oprawa była jak najbardziej komfortowa i nie zsuwała się z nosa. Bardzo ważne jest również określenie nachylenia oprawy względem poziomej płaszczyzny (tzw. kąt pantoskopowy), panoramiczność opraw, oraz ułożenie źrenic w stosunku do dolnych krawędzi oprawek. Przy dużym rozstawie oczu nie wybieraj oprawek wąskich, przy małym – szerokich, ponieważ źrenice powinny znaleźć się w środku tarcz oprawy. Jeśli chcesz idealnie dopasować oprawki, a nie chcesz tracić czasu w sklepowych kolejkach, możesz skorzystać z wirtualnej przymierzalni – doradza Patrycja Zwolenik, ekspert OhSpecs. To bardzo proste. Aparat urządzenia (komputera lub telefonu) zeskanuje twarz, a program automatycznie zarekomenduje odpowiedni model na podstawie osobistych pomiarów. Co ciekawe, narzędzie na platformie OhSpecs pomoże również sprawdzić rozstaw źrenic (PD). Choć w Polsce pomiar ten jest pomijany przez część specjalistów, to należy o nim pamiętać i go mierzyć. Dlaczego? Dzięki temu precyzyjnie dopasujesz przyszłe okulary do swoich potrzeb. 

Nie oszczędzaj na soczewkach!

Zakup soczewek niskiej jakości z nieznanego źródła, nie tylko prowadzi do złego samopoczucia, ale może być również niebezpieczny dla zdrowia. Mając na uwadze dobro swoich oczu, staraj się korzystać ze sprawdzonych miejsc. W OhSpecs dostępne są soczewki okularowe z ochroną przed promieniowaniem niebieskim i UV, a także standardową powłoką antyrefleksyjną. Soczewki okularowe różnią się nie tylko rodzajem powłok, ale i indeksem. Im wyższy, tym soczewka jest cieńsza - warto na to zwrócić uwagę, jeśli Twoja wada jest duża. Jeśli nie wiesz, na który rodzaj się zdecydować, decyzję podejmij w oparciu o to, w jaki sposób będziesz używać okularów. Jeśli intensywnie korzystasz z urządzeń cyfrowych, warto zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką Blue Blocking, która blokuje światło niebieskie i UV. Światło to może hamować produkcję melatoniny (hormonu indukującego sen), więc jego filtrowanie może pomóc lepiej spać, a w nadmiarze może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zmniejszy to również cyfrowe zmęczenie wzroku, dzięki czemu pod koniec dnia nie będziesz czuł się tak zmęczony. 

Zadbaj o stanowisko pracy

Nasz wzrok został zaprojektowany tak, by patrzeć w dalekie odległości. Wielogodzinne patrzenie np. na ekran komputera zmusza nasze oczy do ogromnego wysiłku. Aby zadbać o swój wzrok, warto nie tylko ograniczyć korzystanie z technologii cyfrowych, ale i zatroszczyć się o stanowisko pracy. Jest to szczególnie ważne, podczas pracy zdalnej, gdzie nasze mieszkania w większości nie są przystosowane do pracy biurowej. Aby Twój wzrok nie męczył się zbyt szybko, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu komputera względem swojego wzroku (odległość 40-50 cm, w linii prostej lub trochę poniżej oczu), o częstym mruganiu, właściwym oświetleniu biurka (światło nie może być zbyt słabe, ani intensywne), ustawieniu dużej czcionki na ekranie komputera. Co jakiś czas staraj się robić sobie przerwę od obowiązków zawodowych, pamiętając o regule „20-20-20” - oznacza to, że pracując w biurze co 20 minut powinniśmy na minimum 20 sekund popatrzeć w dal, na odległość około 20 stóp (ok. 6m).

Pamiętaj o diecie i aktywności fizycznej

Jak się okazuje jakość spożywanych produktów ma bardzo istotny wpływ na kondycję naszego wzroku. Dlatego warto stosować dobrze zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A,C i E, kwasy omega, luteinę, antyoksydanty czy zeaksantynę. Gdzie je znajdziesz? W marchewce, pomidorach, natce pietruszki, borówkach, rybach, orzechach, czy siemieniu lnianym. Ogranicz również palenie papierosów - dym nikotynowy nie tylko wysusza i podrażnia oczy, ale i zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak jaskra czy zaćma. Aby zadbać o kondycję oczu, staraj się także uprawiać sport. Regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz poprawia ukrwienie oczu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Aronia - dlaczego warto jeść aronię podczas pracy przy komputerze? Aronia - dlaczego warto jeść aronię podczas pracy przy komputerze?

Dzisiaj nie ma osoby, która nie spędzałaby wielu godzin dziennie przed komputerem. Trzeba więc szukać sposobów, które pomogą nam zniwelować lub zmniejszyć niekorzystne skutki promieniowania...

Aktualizacja: 15.10.2020 17:38
Autor: aszubinska - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.