porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak sprawdzić prawdopodobieństwo zachorowania na raka? Jeśli w Twojej rodzinie było dużo przypadków zachorowania na raka, ...
Zdrowy mężczyzna

Kalendarz badań lekarskich. Jakie badania i jak często powinni wykonywać mężczyźni?

Każdy mężczyzna powinien poddawać się profilaktycznie badaniom - dla zachowania dobrego zdrowia nie wystarczy bowiem odpowiednia dieta i ruch. Sprawdźcie, w jakim wieku i jak często powinni badać się panowie. Jakie badania profilaktyczne powinien wykonać każdy mężczyzna?

Jakie badania powinien wykonywać każdy mężczyzna?

Co pół roku:

 • Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia i wyglądu nie tylko mężczyzn. Aby uśmiech pozostał na wiele lat promienny warto raz na pół roku odwiedzić dentystę.

Co roku:

 • Badanie rentgenowskie klatki piersiowej w przypadku osób palących po 40. roku życia powinno być wykonywane raz w roku.

 • Z taką samo częstotliwością panowie w tym wieku powinni badać krew w kale oraz udawać się do okulisty. Badanie oczu wskazane jest ponadto zawsze wtedy gdy wystąpi ból, pogorszenie widzenia lub zaczerwienienie oczu.

 • Ciśnienie bez względu na wiek warto mierzyć raz w roku i przy każdym bólu głowy.

 • Z podobną częstotliwością warto robić morfologię krwi z rozmazem oraz badanie OB.

 • Po pięćdziesiątce należy szczególnie sprawdzać prostatę (co rok), poddawać się testom PSA (wczesne wykrywanie raka prostaty), a także oznaczać stężenie androgenów (hormonów płciowych) we krwi (również co kilka lat).

 • Mężczyźni po 65 roku życia winni także poddawać się badaniu densytometrycznemu kości.

Raz na 3 lata:

 • Młodsi mężczyźni odwiedzają okulistę co 3-5 lat.

 • Z kolei raz na trzy lata a po 50. roku życia rokrocznie trzeba mierzyc poziom glukozy z surowicy krwi.

 • Co trzy lata trzeba badać poziom elektrolitów we krwi (czyli sód, potas, magnez, wapń, fosfor). Poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi (tzw. lipidogram) mężczyźni od 30 do 40 lat powinni mierzyć co 5 lat, potem zaś raz na 3 lata.

 • EKG to badanie obowiązkowe: dla panów przed 50. co 3 lata, potem raz w roku.

 • USG jamy brzusznej zaś warto robić do czterdziestki co 3-5 lat później raz w roku.

 • Słuch bada się: co 5 lat pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, co 3 lata między 40. a 50. rokiem życia, a po pięćdziesiątce raz na 2 lata.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak się przygotować do badań lekarskich? Jak się przygotować do badań lekarskich?

Każdy z nas powinien się systematycznie badać. Warto regularnie, raz w roku, wykonywać przynajmniej podstawowe badania lekarskie, takie jak badanie krwi czy moczu. Badania tego typu pomagają...

Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce? Jakie badania zrobić po pięćdziesiątce?

Po 50. roku życia zmiany hormonalne dają się we znaki nie tylko gorszą formą i różnymi dolegliwościami. Mogą też przyśpieszyć rozwój chorób sercowo-naczyniowych czy osteoporozy. Dlatego nie zaniedbuj...

Jakie badania zrobić po czterdziestce? Jakie badania zrobić po czterdziestce?

Nowotwory, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca typu 2 rozwijają się w ukryciu, długo nie powodując żadnych dolegliwości. By wykryć te choroby i móc je skutecznie leczyć, niezbędne są...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:46
Autor: Marika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ulrich Merkel: kim jest były mąż kanclerz Angeli Markel?

Ulrich Merkel - jego nazwisko zna prawie każdy. Wszystko dzięki byłej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.