porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Propolis - jak przygotować nalewkę z propolisu?
Propolis - jak przygotować nalewkę z propolisu? Propolis (kit pszczeli) to naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły z ...
Nasiadówki - na co, kiedy robić, jakich ziół użyć?

Kąpielowe nasiadówki. Jak zrobić nasiadówkę?

Kąpielowe nasiadówki. Jak zrobić nasiadówkę?

Jak zrobic nasiadówkę i przy jakich schorzeniach?

fot.: Photos.com
W łazience coraz częściej mamy kabinę prysznicową zamiast wanny, nasiadówki odchodzą więc w niepamięć. Chyba szkoda, bo łagodzą intymne kobiece dolegliwości. Może zatem warto je przygotować, gdy czujemy świąd, pieczenie i ból. Brak wanny nie jest przeszkodą. Z powodzeniem zastąpi ją miednica.

Nasze babki i prababki często korzystały z nasiadówek. Nie miały do dyspozycji leków, które obecnie stosujemy przy intymnych dolegliwościach. Ale i dziś warto pamiętać o tej starej metodzie leczenia. Przynosi ulgę i wspomaga zaleconą przez lekarza terapię. Może nawet powstrzymać rozwój infekcji, jeśli zostanie zastosowana tuż po pojawieniu się pierwszych objawów.

>>> Kiedy warto robić NASIADÓWKI? (KLIKNIJ)

Nasiadówki polecane są  kobietom po porodzie, które miały cięte krocze, przy infekcjach pochwy, stanach zapalnych cewki moczowej i pęcherza, hemoroidach, mechanicznych uszkodzeniach naskórka i błon śluzowych.

Przygotowanie leczniczej kąpieli

Wlewamy do wanny tyle wody, aby przykryła nam pośladki i biodra. Powinna być ciepła, ok. 37 st. C. Dodajemy do niej napar z ziół. Mogą to być pojedyncze zioła lub ich mieszanki, własnoręcznie przygotowane lub już gotowe, kupione w aptece, sklepie zielarskim. Z gotowych mieszanek warto polecić Vagosan (upławy, stany zapalne pochwy), Vagolavit (zapalenie cewki moczowej, sromu, okolic odbytu), Femonisept (podrażnienia błony śluzowej). Można też dodać do wody preparat Tantum Rosa o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu.  Zanurzamy się w wodzie na 15-20 minut. Potem delikatnie osuszamy ciało i kładziemy się na chwilę do łóżka, aby nie przechłodzić miejsc intymnych.

Jak zrobić napar?

Na gotowych mieszankach ziół znajdziemy przepis przygotowania leczniczego naparu. W pozostałych przypadkach na ogół 4 łyżki ziół zalewa się 2-3 litrami wrzątku i naparza pod przykryciem przez 15 minut. W przypadku kory dębowej (stosuje się ją przy hemoroidach) zamiast naparu robimy odwar: 3-4 łyżki kory zalewamy 2 l wody i gotujemy pod przykryciem przez 5-10 minut. Potem odstawiamy na 15 minut. A jakich ziół się z reguły używa do przygotowania naparu oprócz kory dębu?  Polecane są szałwia, rumianek, nagietek, pokrzywa i krwawnik. Uwaga: jeśli zamiast wanny używamy miednicy, przyotowujemy mniejszą ilość naparu. Wystarczy 1-2 łyżki ziół zalać litrem wody.

Kiedy nie robić nasiadówek

Nie należy ich stosować w czasie ciąży (zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach) i podczas miesiączki. Nie są wskazane dla alergiczek. Pamiętajmy, że nawet łagodzący podrażnienia i stany zapalne rumianek może uczulać! Nie róbmy też nasiadówek, gdy nie wiemy, co jest przyczyną naszych dolegliwości. Idźmy do lekarza. Zwróćmy się do niego także wtedy, gdy ta metoda leczenia nie przyniosła szybko poprawy samopoczucia.        

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 26.08.2013 07:37
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.