porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Borelioza - jakie objawy choroby? Po czym rozpoznać boreliozę? Borelioza jest groźną chorobą wywoływaną przez bakterie przenoszone ze zwierząt ...

Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Jak wyciągnąć kleszcza? Oto sprawdzone porady!

fot.: Evanherk/Wikimedia Commons, GNU 1.2
Wiosną i latem wzrasta ryzyko złapania kleszcza. Jeśli jednak znajdziemy na naszym ciele kleszcza, nie panikujmy – jesteśmy w stanie wyjąć go samodzielnie. Jak to zrobić? Jak wyciągnąć kleszcza? Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania m.in. na boreliozę? Co zrobić jak się ma kleszcza?

Usuwanie kleszcza – o czym trzeba pamiętać?

Zanim wyciągniemy kleszcza, przypomnijmy sobie, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić. Kleszcza nie wolno: przypalać, smarować czymś tłustym np. masłem, nie wolno go wyrywać palcami, wyciskać, rozgniatać i kręcić. Wszystkie te czynności mogą doprowadzić do wypluwania jadu kleszcza do naszej rany. Pamiętajmy też, że jeżeli obawiamy się, iż sami sobie z kleszczem nie poradzimy, zawsze możemy się zgłosić na pogotowie.

Jak wyciągać kleszcza?

Kleszcza usuwamy pęsetą. Chwytamy nią kleszcza jak najbliżej skóry i pewnym ruchem wykręcamy go w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. Ważne, byśmy podczas zabiegu nie zgnietli kleszcza, gdyś może on wypuścić do naszego krwiobiegu swój jad. Jeżeli rozerwiemy kleszcza i w naszej skórze zostanie jego główka, musimy ją wyciągnąć w ten sam sposób. Pamiętajmy, że w naszym ciele nie może zostać ani kawałek kleszcza.

Co robić, gdy już usuniemy kleszcza?

Po zabiegu usuwania kleszcza ranę oraz pęsetę należy zdezynfekować np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, a ręce umyć. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni. Jeżeli wystąpią objawy takie jak: zaczerwienienie, powiększający się rumień wokół rany, obrzęk lub grypa, powinniśmy pójść do lekarza w celu upewnienia się, czy nie mamy boreliozy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Borelioza - jakie objawy choroby? Po czym rozpoznać boreliozę?

Borelioza jest groźną chorobą wywoływaną przez bakterie przenoszone ze zwierząt na człowieka. Najczęściej są to kleszcze, ale mogą być to też komary, pchły i wszy. Boreliza - co to za choroba?

Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY] Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY]

W ostatnim czasie w parkach i lasach obserwuje się zwiększone występowanie kleszczy. W takiej sytuacji nietrudno zostać ukąszonym. Grunt, żeby szybko zareagować i nie doprowadzić do rozwoju choroby...

Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze] Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze]

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. W tym roku tematem przewodnim ochodów są choroby przenoszone przez wektory. Jednym z najgroźniejszych wektorów jest kleszcz. Sprawdź jak się przed...

Aktualizacja: 16.04.2015 16:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.