porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Borelioza - jakie objawy choroby? Po czym rozpoznać boreliozę? Borelioza jest groźną chorobą wywoływaną przez bakterie przenoszone ze zwierząt ...

Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Kleszcz! Poradnik jak usunąć kleszcza [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Jak wyciągnąć kleszcza? Oto sprawdzone porady!

fot.: Evanherk/Wikimedia Commons, GNU 1.2
Wiosną i latem wzrasta ryzyko złapania kleszcza. Jeśli jednak znajdziemy na naszym ciele kleszcza, nie panikujmy – jesteśmy w stanie wyjąć go samodzielnie. Jak to zrobić? Jak wyciągnąć kleszcza? Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania m.in. na boreliozę? Co zrobić jak się ma kleszcza?

Usuwanie kleszcza – o czym trzeba pamiętać?

Zanim wyciągniemy kleszcza, przypomnijmy sobie, czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić. Kleszcza nie wolno: przypalać, smarować czymś tłustym np. masłem, nie wolno go wyrywać palcami, wyciskać, rozgniatać i kręcić. Wszystkie te czynności mogą doprowadzić do wypluwania jadu kleszcza do naszej rany. Pamiętajmy też, że jeżeli obawiamy się, iż sami sobie z kleszczem nie poradzimy, zawsze możemy się zgłosić na pogotowie.

Jak wyciągać kleszcza?

Kleszcza usuwamy pęsetą. Chwytamy nią kleszcza jak najbliżej skóry i pewnym ruchem wykręcamy go w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. Ważne, byśmy podczas zabiegu nie zgnietli kleszcza, gdyś może on wypuścić do naszego krwiobiegu swój jad. Jeżeli rozerwiemy kleszcza i w naszej skórze zostanie jego główka, musimy ją wyciągnąć w ten sam sposób. Pamiętajmy, że w naszym ciele nie może zostać ani kawałek kleszcza.

Co robić, gdy już usuniemy kleszcza?

Po zabiegu usuwania kleszcza ranę oraz pęsetę należy zdezynfekować np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, a ręce umyć. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni. Jeżeli wystąpią objawy takie jak: zaczerwienienie, powiększający się rumień wokół rany, obrzęk lub grypa, powinniśmy pójść do lekarza w celu upewnienia się, czy nie mamy boreliozy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY] Czym usuwać kleszcze? [SPRAWDZONE RADY]

W ostatnim czasie w parkach i lasach obserwuje się zwiększone występowanie kleszczy. W takiej sytuacji nietrudno zostać ukąszonym. Grunt, żeby szybko zareagować i nie doprowadzić do rozwoju choroby...

Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze] Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze]

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. W tym roku tematem przewodnim ochodów są choroby przenoszone przez wektory. Jednym z najgroźniejszych wektorów jest kleszcz. Sprawdź jak się przed...

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami przed wyjściem do lasu lub parku? Jak odstraszyć kleszcze?

Jeśli boimy się, że na spacerze ukąsi nas kleszcz, warto zawsze ubrać się tak, aby zasłonić głowę i kończyny. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na spacer do parku lub do lasu? Jak...

Aktualizacja: 16.04.2015 16:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.