porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy znasz sposoby na bolesną miesiączkę. Bolesne miesiączki - jak złagodzić ból? W tych tzw. trudnych dniach zwykle nie czujemy się najlepiej, ...
Kleszcze mogą powodować zapalenie opon mózgowych i boreliozę.

Kleszcze – co warto wiedzieć? Jak bronić się przed kleszczami?

Kleszcze można przynieść zarówno z lasu, jak i miejskiego parku czy skwerku. Czym grozi kontakt z kleszczem? Jakie choroby mogą roznosić te pajęczaki?

Kleszcze to małe pajęczaki należące do roztoczy, które stanowią poważne zagrożenie, bo mogą powodować zapalenie opon mózgowych i boreliozę. Do zakażenia nimi dochodzi podczas ukłucia (nie każdy kleszcz jest zakażony, ocenia się, że jeden na tysiąc jest nosicielem wirusa).

Możemy tego nie poczuć, bo kleszcz wtryskuje do rany ofiary ślinę, która zawiera środki przeciwbólowe. Przed odkleszczowym zapaleniem mózgu chroni szczepionka. W pełni zabezpieczają trzy dawki. Pierwszą najlepiej wziąć zimą albo wczesną wiosną, drugą w 1-3 miesiące później, a ostatnią, tzw. przypominającą, od 9 do 12 miesięcy po drugiej. Zabezpieczenie, choć nie w 100 proc.,występuje już w miesiąc po przyjęciu pierwszej dawki. Na boreliozę niestety nie ma szczepionki.

Jak bronić się przed kleszczami?

  • Stosować odstraszające preparaty (repelenty),

  • Ubierać się tak, aby odzież zakrywała całe ciało,

  • Unikać jaskrawych kolorów ubrań przyciągających kleszcze,

  • Starannie strzepywać ubranie po przyjściu do domu,

  • Po spacerze dokładnie oglądamy całe ciało. Jeśli zauważymy kleszcza usuwamy go specjalną pęsetą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze] Światowy Dzień Zdrowia 2014 - choroby wektorowe [kleszcze]

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia. W tym roku tematem przewodnim ochodów są choroby przenoszone przez wektory. Jednym z najgroźniejszych wektorów jest kleszcz. Sprawdź jak się przed...

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami przed wyjściem do lasu lub parku? Jak odstraszyć kleszcze?

Jeśli boimy się, że na spacerze ukąsi nas kleszcz, warto zawsze ubrać się tak, aby zasłonić głowę i kończyny. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się na spacer do parku lub do lasu? Jak...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]
Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA]

Historia Joanny Sałygi cały czas budzi ogromne emocje wśród czytelników ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.